Jan Gričar: SAXGO24 klasični saksofon
Letošnji fokus festivalskega programa temelji na mlajši generaciji uveljavljenih umetnikov, ki so si svojo pot na koncertne odre utirali s številnimi nagradami na najpomembnejših tekmovanjih in nastopih na priznanih festivalih širom po svetu.
V Slovenijo prvič prihajajo Sandro Compagnon (Francija), Xavier Larsson Paez (Španija), Alessandro Malagnino (Italija) in Nikita Zimin (Rusija). Predstavili se bodo z originalnimi deli za saksofon 20. in 21. stoletja, kot tudi priredbami ”železnega repertoarja” skladateljev Clauda Debussyja, Cesarja Francka, Paula Hindemitha in Sergeja Prokofjeva.
Vse štiri umetnike bo na dveh koncertnih večerih s svojo dovršeno klavirsko igro in izjemnim čutom za komorno muziciranje spremljala izjemna pianistka Sae Lee.
Na tretjem večeru se nam bo predstavil trio v slovenski zasedbi Oskar Laznik (saksofon), Matej Grahek (flavta) in Tadej Horvat (klavir). Vrhunski umetniki nam pripravljajo pester koncertni spored z originalnimi deli slovenskih in tujih skladateljev ter zanimivo priredbo Ravelove Sonatine za klavir.
Predzadnji koncert festivala bo posvečen poletni šoli saksofona, ki jo tradicionalno sklenemo z zaključnim koncertom udeležencev delavnic klasičnega in jazz saksofona – All together now. Z zaključnim koncertom ponujamo mladim saksofonistom in saksofonistkam možnost nastopa na koncertnem odru. Za marsikaterega udeleženca je to tudi prva izkušnja koncertiranja na festivalskem prizorišču, kar je v današnjih časih izrednega pomena in neprecenljive vrednosti. Pod budnim nadzorom in vodenjem mentorjev delavnic in mojstrskih tečajev se udeleženci tekom poletne šole saksofona pripravljajo na skupen nastop, zelo pogosto takrat tudi stkejo edinstvene osebne vezi, ki se nadaljujejo in poglabljajo od nižjih glasbenih šol prek konservatorija za glasbo vse do akademskih voda.
JAN GRIČAR
umetniški vodja SAXGO za klasični saksofon
Jan Gričar (1992) spada med mlajšo generacijo uspešnih slovenskih glasbenikov. Z odliko je končal študij na Akademiji za glasbo v razredih profesorjev Matjaža Drevenška in Mihe Rogine. Svojo glasbeno pot je nadaljeval v Franciji, kjer se je izobraževal na Regionalnem konservatoriju v Versaillesu pri profesorju Vincentu Davidu in uspešno zaključil magistrski študij na prestižnem glasbenem konservatoriju v Parizu v razredu profesorja Clauda Delangla. Prav tako je opravil tudi dodiplomski študij komorne igre pri profesorju Laszlu Hadadyju. Redno nastopa na številnih glasbenih odrih po Sloveniji, Evropi in na Japonskem. Kot solist je nastopil z Dunajskimi simfoniki, Simfoničnim orkestrom Slovaškega radia, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in Orkestrom Slovenske filharmonije. V svoji dosedanji karieri je sodeloval z Ensemble Intercontemporain in priznanimi dirgentskimi imeni, kot so En Shao, Matthias Pintscher, Anton Nanut in Marko Letonja. Gričar je prvonagrajenec številnih državnih in mednarodnih tekmovanj – TEMSIG, Marco Fiorindo, SVIREL, Mednarodno tekmovanje saksofonistov v Novi Gorici itn. Za izjemne uspehe na glasbenem področju je prejel Škerjančevo nagrado Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, Prešernovo nagrado in Svečano listino za najboljše študijske dosežke Univerze v Ljubljani. Bil je večletni prejemnik Zoisove štipendije in štipendist Ministrstva za kulturo. Kot pedagog deluje na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, kjer poučuje saksofon in komorno igro.
www.jangricar.com
Kontakt
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si