Poklon viziji 2022 črno na belem

O festivalu Poklon viziji / Omaggio a una visione

Kulturni dom Nova Gorica se že vrsto let vključuje v različne čezmejne projekte, saj verjamemo, da umetnost ne pozna meja. Eden takih je tudi čezmejni filmski festival Poklon Viziji / Omaggio a una visione, ki ga organizira Kinoatelje v sodelovanju s številnimi partnerji že od leta 1999. Čezmejni filmski festival se odvija v medregijskem prostoru med Slovenijo in Italijo ter povezuje tako gledalce kot filmske inštitucije v 7 različnih mestih (Gorica, Nova Gorica, Trst, Izola, Špietar, Videm in Ljubljana). Razdalja med mesti merjena v kilometrih ni velika, njihova kulturna raznolikost pa izrazita in hkrati bogastvo našega čezmejnega prostora.

FIRST CROSSINGS_logo

Ustanovitelj Kinoateljeja, sociolog in filmski kritik Darko Bratina (1942—1997) je filmskemu, televizijskemu in video mediju pripisoval posebno spoznavno in sporočilno vlogo: menil je, da gre za najboljše sredstvo za razumevanje družbe, zgodovine in kulture. Po njem imenovana nagrada sledi tej viziji, saj izbira dela in avtorje, ki estetske vrednote dopolnjujejo s posebno pozornostjo do zgodovinskega in družbenega okolja ter se zavzemajo za medkulturno komunikacijo.

Od leta 2018 je zaživel programski sklop Prvi Poleti/Primi Voli/First Crossings, zasnovan kot platforma za razvijanje novih filmskih govoric, ki izpostavlja in predstavlja dela uveljavljenih filmskih avtorjev, pa tudi mladih, ki so na začetku ustvarjalne poti. Protagonisti so torej cineasti, ki eksperimentirajo s filmskim jezikom in z radovednostjo opazujejo svet okoli sebe ter neskončne možnosti, ki jih nudi avdiovizualni medij.

Več na: www.poklonviziji.com

Kulturni dom Nova Gorica