Oskar Laznik | Matej Grahek | Tadej Horvat
Oskar Laznik | Matej Grahek | Tadej Horvat
Oskar Laznik (Slovenija), altovski saksofon
Matej Grahek (Slovenija), flavta
Tadej Horvat (Slovenija), klavir
SPORED
Maurice Ravel: Sonatine en trio
(I. Modéré, II. Mouvement de menuet, III. Animé)
Fernande Decruck: Sonata en Mi#
(I. Très modéré, expressif, II. Andante, III. Fileuse, IV. Nocturne et Final)
Peter Šavli: Zeppelin 2
Blaž Pucihar: Four little movements op. 1 za flavto in klavir
Russell Peterson: Trio #1
(I. Andante/Moderato, II. Adagio/Andante, III. Allegro)
Oskar Laznik (*1987) je z igranjem saksofona začel leta 1996 v glasbeni šoli Hrastnik pri prof. Vanju Tomcu. Med letoma 2002 in 2006 je obiskoval Srednjo glasbeno in baletno šolo v Ljubljani, kjer je uspešno maturiral v razredu prof. Dejana Prešička. Šolanje je nadaljeval v razredu prof. Matjaža Drevenška na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je s posebno pohvalo diplomiral leta 2010. Leta 2012 pa je zaključil podiplomski študij na Visoki šoli za glasbo in ples v Kölnu pri prof. Daniel Gauthieru. Oskar je zmagovalec številnih tekmovanj: Državno tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije (2004), Mednarodno tekmovanje mladih saksofonistov v Novi Gorici (2003, 2007), Evropsko tekmovanje mladih saksofonistov Gap, Francija (2003, 2005), in finalist tekmovanja Hülsta Woodwinds v Münstru, Nemčija. Leta 2006 je prejel Škerjančevo nagrado Srednje glasbene in baletne šole Ljubljana za izjemne zasluge pri umetniškem uveljavljanju šole, leta 2008 pa Prešernovo nagrado Akademije za glasbo Ljubljana za izvedbo Koncerta Lars-Erika Larssona s simfoničnim orkestrom SNG opera in balet Ljubljana. Njegov repertoar zajema tako standardna dela za saksofon, kot tudi transkripcije del iz obdobij baroka, klasicizma in romantike. Kot solist in komorni glasbenik je nastopil na mnogih festivalih (Festival Ljubljana, Mednarodni bienale sodobne glasbe Koper, Festival Slowind, Two days & two nights of new music Odessa, Festival Lent, Festival Echos, World music days), in v številnih državah (Srbija, Nemčija, Avstrija, Francija, Latvija, Ukrajina, Italija, ZDA) ter dvoranah (Gasteig München, Kennedy Center Washington). Leta 2016 je s tolkalcem Simonom Klavžarjem izdal zgoščenko Saxala z deli za saksofon in tolkala slovenskih komponistov, leta 2019 pa pri založbi MDG Detmold zgoščenko Légende s pianistom Tadejem Horvatom. Veliko pozornosti posveča tudi sodelovanju s skladatelji in širjenju repertoarja za saksofon. Nova dela so mu tako posvetili skladatelji, kot so Peter Šavli, Nina Šenk, Uroš Rojko, Matej Bonin… Od septembra 2012 je profesor saksofona in komorne glasbe na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Vodi tudi mojstrske tečaje na razližnih univerzah (Hartt School of Music Hartford, Hochschule für Musik und Theater München).
Matej Grahek (1974, Trbovlje) je od leta 1997 solo flavtist Slovenske filharmonije. Na Konservatoriju za glasbo Ljubljana je profesor od leta 1999, leto dni pozneje je postal docent tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani, od leta 2022 je tam redni profesor. Dodiplomski in podiplomski študij je končal na ljubljanski Akademiji za glasbo v razredu profesorja Fedje Rupla, dve leti se je izpopolnjeval tudi na salzburškem Mozarteumu v razredu svetovno priznane flavtistke Irene Grafenauer. Do sedaj je kot solo flavtist orkestra Slovenske filharmonije igral pod taktirko svetovno priznanih dirigentov kot so: Carlos Kleiber, Riccardo Muti, Sir Neville Marriner, Serge Baudo, Charles Dutoit idr. Solistično nastopa z orkestrom Slovenske filharmonije in drugimi orkestri, veliko pozornosti namenja tudi jazzu s solo projekti z Big Bandom RTV Slovenija in je soustanovitelj pihalnega kvinteta Artvento. V zadnjem obdobju je z orkestrom Slovenske filharmonije na abonmajski ciklih izvedel koncerta Jeana Riviera ter Andrea Joliveja. Solistično in v komornih skupinah je do sedaj nastopal po Evropi na Japonskem, v Omanu, Čilu, Argentini in ZDA. Sodeloval je pri enajstih glasbenih albumih, pri petih od teh gre za Grahkove solo projekte. Leta 2000 je za zgoščenko Opus di Jazz izdano pri ZKP RTV Slovenija prejel nagrado Zlati petelin v kategoriji komorna glasba. Solistični projekt Night Birds je z Big Bandom RTV Slovenija izdal pri ZKP leta 2003. Zgoščenko s Slovensko filharmonijo (posneti so koncerti Rousea, Arnolda in Lazarja) je izdal leta 2005. Pri Društvu slovenskih skladateljev je leta 2007 izšla zgoščenka z novitetami, napisanimi za pihalni trio Slovenske filharmonije (Grahek-Kotar-Mitev). Za največjo hrvaško založbo Aquarius Records je leta 2008 izdal zgoščenko s hrvaškim kitaristom Tvrtkom Sarićem. Istega leta je izšla tudi zgoščenka pihalnega kvinteta ArtVento za nemško založbo Whoopee Records. V letu 2013 je pod okriljem založbe ZKP RTV Slovenija izdal Mozartove kvartete za flavto in godalni trio. Pod isto založbo je izdal tudi njegovo najnovejšo ploščo (2023), online album Kaleidoscope. Sodeloval je še pri avtorskih zgoščenkah Iva Petriča, Vita Žuraja, Lojzeta Krajnčana ter Aleša Rendle ter pri mnogih posnetkih orkestra Slovenske filharmonije. Za hobi je Grahek ustanovil “Chicharito Jazz Quartet”, v katerem igra s prekaljenimi jazzovskimi mački kot so Jaka Pucihar, Aleš Avbelj in Aleš Rendla. V času pandemije covid 19 je napisal knjigo Dnevnik malega glasbenika na velikem oceanu, izdano pri založbi Primus, kjer opisuje svoje jadranje čez Atlantik v letu 2019.
Pianist Tadej Horvat je leta 2005 z odliko diplomiral na ljubljanski Akademiji za glasbo v razredu prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak ter junija 2007 zaključil specialistični študij v razredu prof. Aleksandra Madžarja v Bernu. Za dosežene študijske uspehe je prejel Škerjančevo in dve Prešernovi nagradi. Je prejemnik zlatih plaket, nagrad ter posebnih priznanj na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Kot solist je nastopil s slovenskimi in tujimi orkestri, s katerimi je izvedel različne klavirske koncerte (Mendelssohn, Rachmaninov, Beethoven, Osredkar, Adamič). Na 32. mednarodni konferenci EPTA je izvedel solistični recital v okviru projekta »Mednarodni Pianissimo«. Februarja 2013 je v okviru abonmajskega koncerta »Noč klavirjev« v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija izvedel Lisztov klavirski koncert. Julija 2014 je na povabilo slovenske ambasade s flavtistom Matejem Grahkom koncertiral v znamenitem Kennedy Centru v Washingtonu. Bil je dirigent revijskega orkestra Divertimento, s katerim je poustvarjal zabavno in filmsko glasbo ter zanj ustvaril nekaj avtorskih del in priredb. V zadnjih letih sodeluje z uveljavljenimi slovenskimi glasbeniki na najpomembnejših dogodkih in prireditvah po Sloveniji in tujini. Kot korepetitor na tekmovanjih prejema številne posebne nagrade za zgledno umetniško sodelovanje. Od leta 2015 vodi klavirski seminar v okviru poletne šole »Arsensei«. Zaposlen je kot korepetitor in profesor klavirja na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani ter sodeluje z Akademijo za glasbo kot strokovni sodelavec.
Kontakt in informacije
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
VSTOP PROST.