30. 6. / Nedelja / 21:00

Vincent David: Flots
Henri Dutilleux: Sonatina
Vincent David: L’éveil de la toupie

Nikita Zimin je eden najprepoznavnejših predstavnikov ruske klasične šole saksofona. Diplomiral je na ruski Akademiji za glasbo Gnesin, v razredu profesorice Margarite Šapošnikove, sicer tudi ustanoviteljice ruske klasične šole saksofona. Zaključil je tudi magistrski študij na pariškem nacionalnem konservatoriju v razredu profesorja Clauda Delangla. Koncertira in vodi mojstrske tečaje v Rusiji in tujini (Švica, Francija, Nemčija, Španija, ZDA, Koreja, Azerbajdžan, Kazahstan). Bil je štipendist Fundacije Mstislava Rastropoviča, Fundacije “Ruska uprizoritvena umetnost”, predsednika Ruske federacije in francoske vlade. Na področju orkestrerskega ustvarjanja lahko omenimo sodelovanja z velikani, kot so Simfonični orkester Volgograd, Državni simfonični orkester iz Sankt Peterburga, Državni simfonični orkester Udmurt, Meklenburški državni zbor, Severozahodna nemška filharmonija in drugi. Njegov repertoar obsega skladbe različnih slogov in obdobij svetovnih skladateljev, kot so Bach, Teleman, Donizetti, Paganini, Dubois, Rivčun, Glazunov, Rahmaninov, Creston, Iber, Milhaud, Piazzola, Denisov, Šostakovič, Hačaturjan, Tomasi, Debussy, Lauba, Tanada, Gershwin, Franc, Shmitt, Larsson, Swerts, Soge. Zimin je zmagovalec več kot 18 državnih in mednarodnih tekmovanj. Trikratni zmagovalec Delphic Games/Delfskih iger (Astana, Kazahstan – 2006, Novosibirsk – 2008, Samara – 2009), zmagal je tudi na najprestižnejšem mednarodnem tekmovanju Adolph Sax (Dinant, Belgija, 2014), kjer je leta 2010 osvojil tudi 2. nagrado in posebno nagrado za najboljšo interpretacijo obvezne skladbe v finalu. Bil je prvi tudi na prvem mednarodnem tekmovanju Glas saksofona v sodobnem svetu (Moskva, Rusija, 2011). Med njegovimi številnimi prejetimi nagradami izstopajo diploma “Golden Talent – 2008-2009” za najboljšega glasbenika leta fundacije Russian Performing Art, Zahvala guvernerja moskovske regije B. V. Gromova za zmage na vseruskih tekmovanjih, diploma zmagovalca foruma “Breakthrough” – 2009, diploma Laureata za nadarjene mlade glasbenike, ustanovljena s predsedniškim odlokom ter diploma “Najboljši študent Gnesinove akademije za glasbo – 2010”. Nikita Zimin je ambasador podjetja Henri SELMER.

Sandro Compagnon, rojen leta 1996 v Nici, je začel igrati saksofon pri 6 letih, njegov oče pa je bil njegov prvi učitelj. Dve leti kasneje je začel s šolanjem na regionalnem konservatoriju v Annecyju. Leta  2013 se je pridružil razredu prof. Jean-Denis Michata na regionalnem konservatoriju v Lyonu. V svoji karieri je imel Sandro priložnost nastopati na prestižnih prizoriščih in festivalih v Franciji in tujini – Philharmonie de Paris, Salle Cortot v Parizu, Wigmore Hall v Londonu, Festival Radio-France v Montpellieru, Izumi Hall v Osaki, Topan Hall v Tokiu, Folles Journes de Nantes, Maison de la radio v Parizu. Kot solist je nastopil z orkestrom Republikanske garde. Redno igra s pianistom Gaspardom Dehaenom. Skupaj sta nastopila na prestižnem festivalu Printemps des Arts v Monte-Carlu. Prav tako Sandro Compagnon že nekaj let tesno sodeluje s skladateljem Brunom Mantovanijem. V pariški Scali je premierno izvedel različico za sopranski saksofon njegove skladbe za solo flavto »Früh« in nedavno posnel svojo prvo solo ploščo posvečeno prav skladateljevi glasbi. Violinist David Grimal ga je povabil v svoj koncertni cikel »l’Autre Saison«,  na katerem se je predstavil skupaj z  Ismaëlom Margainamom, Félicieno Bruto, Ambroisine Bré in Julesom Dussapom. Magistriral je iz saksofona in komorne glasbe na CNSMDP v razredih prof. Clauda Delangla in prof. Michela Moraguèsa. Leta 2017 je osvojil 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju komorne glasbe v Osaki, novembra 2019 3. nagrado na mednarodnem tekmovanju Adolphe Sax v Dinantu v Belgiji in oktobra 2021 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju Thomas Kuti v Solunu. Sandro je od maja 2021 tudi nagrajenec fundacije Banque Populaire.

Sae Lee je po študiju na Šoli za glasbo Toho Gakuen v Tokiu z odliko diplomirala iz klavirja in komorne glasbe na Pariškem konservatoriju pri Michelu Beroffu in Ericu Le Sageu. Je prvonagrajenka več tekmovanj, med njimi mednarodnih klavirskih tekmovanj Città di Padova in Albert Roussel ter tekmovanj komorne glasbe Fnapec, Carlo Soliva in Cidade de Alcobaça. Nastopila je na priznanem pariškem festivalu Piano à Enghien, na mednarodni konferenci Nevada-Semipalatinsk pod pokroviteljstvom kazahstanske vlade in UNESCA ter v televizijskem programu japonske nacionalne televizije NHK Classic Club. Kot solistka je koncertirala s Sofijsko in Plevensko filharmonijo, Filharmoničnim orkestrom Kansai, in Orkestrom Slovenske filharmonije, s katerim je izvedla Simfonijo Turangalîla O. Messiaena. Umetniško sodeluje z baletnimi plesalci svetovnega slovesa, kot so Aurélie Dupont (direktorica Baleta Pariške nacionalne opere) in Kevin O’Hare (direktor londonskega Kraljevega baleta). Zaposlena je na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. “Sae Lee je ena najbolj iskanih kolaborativnih pianistk svoje generacije. Njena sposobnost subtilne interakcije z glasbeniki, izjemno obvladovanje instrumenta in vrhunski umetniški nivo začarata občinstvo” (časopis Mainichi).

Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov

E: pr@kulturnidom-ng.si