13. 5. / Ponedeljek / 20:00

13. 5. / Ponedeljek / 20:00

MITTELVOX ENSEMBLE in Mateja Černic

Cerkev Gospodovega oznanjenja Mariji, Kostanjevica v Novi Gorici

MITTELVOX ENSEMBLE sestavljajo pevci in glasbeniki, ki prihajajo iz različnih pokrajin Furlanije Julijske Krajine in Slovenije ali so na omenjeno okolje vezani zaradi študija. Skupina, ki je na pobudo umetniške vodje Mateje Černic nastala leta 2021, je v svoji raznoliki identiteti zanimiva in prepoznavna, kajti združuje izkušene in uspešne glasbenike z različnim glasbenim zaledjem ter izobrazbo, od pevske, do instrumentalne in dirigentske. Z željo po kulturno glasbenem dialogu se glasbeniki posvečajo repertoarju, ki sega od gregorijanskega korala vse do sodobnih skladateljev. Posebno pozornost namenjajo lokalnim skladateljem, ki tudi sami sodijo v vrh državnega in mednarodnega zborovskega ustvarjanja. Sinergija med različnimi kulturnimi identitetami, ki jih poosebljajo posamezniki, se uresničuje s snovanjem zaokroženih kvalitetnih in zanimivih glasbenih sporedov, pri katerih večkrat sodelujejo tudi uveljavljeni instrumentalisti. Mittelvox Ensemble je nastopal na številnih priznanih zborovskih festivalih, med njimi Sakralni abonma v Ljubljani, Mednarodni festival Città dei Gremi v Sassariju ter Mednarodni zborovski festivalu v Fanu.

Mateja Černic je z odliko diplomirala na konservatoriju v Trentu v razredu prof. Lorenza Donatija. Na mednarodnem tekmovanju za zborovske dirigente Fosco Corti 2021 se je uvrstila na tretje mesto in prejela nagrado za najboljšega italijanskega dirigenta. Kot pevka je sodelovala v najbolj pomembnih italijanskih, slovenskih in mednarodnih zborovskih sestavih, kot so APZ Tone Tomšič (Ljubljana), Coro Giovanile Italiano, Arnold Schönberg chor (Dunaj), Utopia & Reality, UT Ensemble Vocale Consonate in Coro della cattedrale di Siena. Vodila je dekliški zbor Bodeča Neža, s katerim je dosegla odlične rezultate na številnih državnih in mednarodnih tekmovanjih, med katerimi izstopajo Fleischmann International Trophy v Corku, Concorso nazionale Polifonico v Arezzu, International Festival of Flanders v Maasmechelnu, Concorso nazionale v Vittoriu Venetu. Za umetniško delovanje na področju zborovske glasbe je prejela tri nagrade: Zlato zrno, Zlati znak in nagrado Mirka Špacapana. Na tekmovalnih odrih se je uveljavila tudi z Goriškim komornim zborom (zlato priznanje z odliko na regijskem tekmovanju v Postojni) ter Ženskim zborom Mens Sonora iz Ljubljane (zlato priznanje na tekmovanju Bad Ischl v Avstriji). Trenutno vodi vokalno skupino Mittelvox Ensemble, Mladinski zbor Emil Komel ter Coro del Friuli Venezia Giulia. Diplomirala je tudi na Pedagoški fakulteti, na Filozofski fakulteti iz slovenistike in primerjalne književnosti ter iz glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo. Od leta 2023 je profesorica na Konservatoriju za glasbo Lucio Campiani v Mantovi.

Zasedbo bo na klavirju spremljala pianistka Rossella Fracaros.

Spored:

Claudio Monteverdi (1567–1643):

Ecco mormorar l’onde (Torquato Tasso)

Sfogava con le stelle (Ottavio Rinuccini)

Si ch’io vorrei morire (Maurizio Moro)

Johannes Brahms (1833–1897):

Vier Quartette op. 92

O schöne Nacht! (Georg Friederich Daumer)

Spätherbst (Hermann Allmers)

Abendlied (Friedrich von Schiller)

Warum? (Johann Wolfgang von Goethe)

Hugo Wolf (1860–1903):