17. 1. / Sreda / 18:00

17. 1. / Sreda / 18:00

BOFF na obisku z Matevžem Lenarčičem

Mala dvorana

Kot je tradicija se v tem času vrača cikel pogovornih srečanj Potohodci, ko se v naši intimni mali dvorani podružimo z raznoraznimi zanimivimi osebnostmi, ki opogumljajo in navdihujejo naš vsakdanjik. Letos bomo cikel treh srečanj sooblikovali skupaj s festivalom filma, športa, ekologije in narave BOFF – Bovec Outdoor Film Festival. Po izboru direktorja festivala Jana Mačka, bomo predstavili nekaj filmov, ki so bili na sporedu na 16. festivalski ediciji med 28. in 30. decembrom 2023.

Na prvem srečanju se bomo posvetili naravi in ekologiji z ogledom kratke filmske pripovedi Ne ujemite vetra (Don’t Imprison the Wind, VB in Irska, 2023, 9 min.) in slovenskega celovečerca Temni pokrov sveta (Slovenija, 2022, 88 min.). V Muratovićevem  filmu nam letalec Matevž Lenarčič, tudi gost večera, s pogledom od zgoraj prikazuje naš planet kot nekaj resnično čudovitega in čarobnega, pa četudi ga vse bolj opredeljujejo in uničujejo velika žarišča podnebnih sprememb.

Vabljeni v našo družbo!

NE UJEMITE VETRA
(Don’t Imprison the Wind, VB in Irska, 2023, 9 min.)

Režija: Lewis Arnold, Chris McClean

Filmska pripoved nas popelje do pomembnosti divjine, našega odnosa do in z naravo ter igre skozi plezanje, muharjenje, deskanje na vodi etc. Dandanes namreč obstaja nekakšen občutek ujetosti, ko se ne moremo izraziti, ko ne uspemo spustiti svojega jaza do svoje izraznosti. Kot je neulovljiva tudi surova lepota narave, a je vendarle nekje tam in čaka, da bi v vsej svoji lepoti skočila na plano v pričakovanju osvoboditve. Vleče nas na obale, pelje nas do skritih in širnih pokrajin, do miru in tišine…

TEMNI POKROV SVETA
(Slovenija, 2022, 88 min.)

Režija: Amir Muratović

Letalec Matevž Lenarčič je s svojim ultralahkim letalom že trikrat obkrožil svet. Matevž s svojim »letečim laboratorijem« meri črni ogljik na oddaljenih lokacijah. Zmanjšanje teh emisij zaradi nepopolnega zgorevanja biomase bi lahko upočasnilo globalno segrevanje. Matevž leti nad Zelenortskimi otoki, Marshallovimi otoki, Indijo in obema poloma. Dokumentarec ga spremlja od rojstnega mesta Trbovlje do nekaterih žarišč podnebnih sprememb: Milana, Sarajeva, Patagonije, Nepala in Butana. Pogled od zgoraj prikazuje naš planet kot nekaj resnično čudovitega in čarobnega.

Vstopnina: 5 €

Blagajna