15. 1. / Ponedeljek / 20:15

Alexander Neubauer, klarinet
Silvia Careddu, flavta
Ariane Haering, klavir

Umetniška in poustvarjalna vizija, odprtost do vsega inovativnega in edinstvena instrumentalna zasedba so temelji Ansambla Albana Berga z Dunaja, ki oživlja miselnost druge dunajske šole. Sestav izbranih glasbenikov, članov priznanega Kvarteta Huga Wolfa in uveljavljenih dunajskih instrumentalistov, zmagovalcev mednarodnih tekmovanj, ki igrajo v najodličnejših orkestrih Avstrije in Nemčije, je nedvomno eden velikih komornih ansamblov danes. Zasedba, ki je nastala leta 2016 in si nadela ime po avstrijskem skladatelju in pianistu Albanu Bergu, se slogovno ne omejuje ter zajema iz širokega vira komorne glasbe nekoč in danes. Jedro repertoarja so skladbe s preloma stoletja – dela »hiperromantikov« na pragu modernizma (tudi) v novi zvočni in barvni preobleki: mednje sodijo prečiščena različica Mahlerjevega Adagia, ki odkriva nova harmonska obzorja, Schönbergova Komorna simfonija, ki stopa proti skladateljevi novi glasbeni identiteti, in Schnittkejeva le redko slišana priredba drugega stavka Mahlerjevega nedokončanega kvinteta. Dognan in jasen zvok, prežet z napetostjo, a nikoli vsiljiv … vabljiva čistost, ki poslušalcu omogoča ponotranjenje glasbe, svež koncertni program, vse to in še več nas čaka na četrtem abonmajskem koncertu.

SPORED

G. Mahler: Kvartetni stavek za klavir, violino, violo in violončelo v a-molu (fragment)
A. Schnittke: Kvartet za klavir, violino, violo in violončelo – 2. stavek (Scherzo iz Skic Gustava Mahlerja)
A. Schönberg (prir. A. Webern): Komorna simfonija št. 1 v E-duru, op. 9