27. 3. / Sreda / 19:00

Velika dvorana

5. PIANO DAY v Novi Gorici: 88 črno-belih za filmske barve

DRAGO IVANUŠA – koncert filmske glasbe

Sredi marca, točno na 88. dan v letu, se že enajsto leto zapovrstjo obeležuje SVETOVNI KLAVIRSKI DAN – PIANO DAY. Prazničnemu vzdušju črno-belih tipk, katerega pobudnik je nemški skladatelj Nils Frahm, se petič zapored pridružuje tudi Nova Gorica.

Tokratni klavirski dan posvečamo pianistu in skladatelju Dragu Ivanuši, čigar glasbeno ustvarjanje se usmerja tudi v pisanje filmske glasbe. Predstavil bo filmske teme, preoblečene v klavirsko izvedbo, petindvajset let po prelomnih dogodkih za slovenski film. S prihodom nove generacije filmarjev – Janez Burger, Jan Cvitkovič, Damjan Kozole, Vinci Vogue Anžlovar, Igor Šterk in drugi –  je slovenski film preveval optimizem, nastali so zanimivi, gledljivi filmi, z zanimivo in poslušljivo glasbo. V preteklem letu 2023 je Ivanuša za svoje delo prejel Nagrado Prešernovega sklada.

Pred njim se bodo najprej na ulicah mesta, kasneje pa na odru novogoriškega kulturnega doma predstavili učenci in učenke klavirskega oddelka Glasbene šole Nova Gorica. Za obeleževanje mednarodnega klavirskega dneva pripravljajo z mentorji pester program klasičnih in sodobnih skladb.

Program

15.00-18.00 Učenci klavirja Glasbene šole Nova Gorica nastopajo na treh lokacijah: pred vhodom v glasbeno šolo, pred telovadnico novogoriške gimnazije in pred vhodom novogoriškega kulturnega doma

19.00 Predstavitev klavirskega oddelka glasbene šole Nova Gorica

20.00 Drago Ivanuša – koncert filmske glasbe (V leru, Kruh in mleko, Ruševine, Cirkus fantasticus idr.)

21.15 Pogovor s pianistom in skladateljem Dragom Ivanušo (vodi Ingrid Mačus)

Drago Ivanuša je pianist, harmonikar in skladatelj, roje leta 1969 v Murski Soboti. Po končani srednji glasbeni in baletni šoli v Mariboru se je preselil v Ljubljano, kjer se je v začetku 90’ vključil v gledališko in plesno dogajanje. Do 2023 je ustvaril glasbo za več kot 150 gledaliških in plesnih predstav, sodeloval je z vidnejšimi režiserji in koreografi (Sebastijan Horvat, Dušan Jovanović, Meta Hočevar, Iztok Kovač, Matjaž Farič, Sanja Nešković Peršin, Edvard Clug, Tanja Zgonc in mnogimi drugimi). Konec 90’ je začel delovati na področju filmske glasbe, kjer je sodeloval pri pomembnejših projektih ob preporodu slovenskega filma (V leru, Kruh in mleko, Ruševine, Cirkus fantasticus in drugih). Ustvaril je glasbo za 25 igranih, dokumentarnih in TV filmov. Prejel je dve nagradi Vesna na Festivalih slovenskega filma, s filmom Kruh in mleko pa nagrado Lev prihodnosti na Filmskem festivalu v Benetkah. Za svoje delo je prejel nagrado Zlata ptica. Ob delu za gledališče in film Drago Ivanuša ustvarja tudi samostojne avtorske projekte na različnih glasbenih področjih. Je avtor komorne inštrumentalne glasbe za različne zasedbe, za simfonični orkester, avtor libreta in glasbe za glasbeno dramo Orlando, za celovečerna baleta Kompozicija in Pohujšanje, Hotel Ideal, Ivanuša – Kugler, Whitman, Dviganje glasu, koncerte poezije z Anjo Zag Golob. Nastopa kot solo pianist (La Bête Humaine) in v sodelovanju z mnogimi glasbenimi ustvarjalci v Sloveniji in tujini. Drago Ivanuša je prejemnik nagrade Prešernovega sklada za leto 2023.

Dogodek je del festivala Ubrane note.

Kulturno umetniško društvo Morgan

Soorganizatorja