16. 5. / Četrtek / 20:00

Grajske harmonije 2024 – 13. koncertna sezona/3. koncert

Uvodni del:

LORA MARKOVA, violina

V zadnji zmenek letošnje 13. koncertne sezone komornega cikla Grajske harmonije nas bo popeljala mlada bolgarska violinistka Lora Markova, ki se je udeležila Tekmovanja “Piccolo violino magico” v S. Vito al Tagliamento in se lahko pohvali s številnimi mednarodnimi nagradami. V domovini je zelo iskana solo umetnica, nastopa pa tudi na koncertih z vodilnimi bolgarskimi filharmoničnimi orkestri. Posveča se komorni in ansambelski glasbi, nekateri izjemni glasbeniki novih generacij, pa tudi ugledna imena klasične glasbe, jo pogosto vabijo na odre različnih festivalov in prireditev v Nemčiji, na Finskem, v Švici in Bolgariji.

SPORED

N. Paganini: Caprice n. 17

J. S. Bach: Dalla Partita n.3: Preludio, Loure, Gavotte en rondeau

H. W. Ernst: Last rose of Summer

D. Tabakova: Pirin

Glavni del:

TRIO CHAGALL
Edoardo Grieco, violina
Francesco Massimino, violončelo
Lorenzo Nguyen, klavir

Na zadnjem od treh koncertov Grajskih harmonij bomo lahko prisluhnili Triu Chagall, ki je nedavno pritegnil pozornost glasbene javnosti kot dobitnik druge skupne nagrade (prva nagrada ni bila podeljena) na 20. mednarodnem tekmovanju komornih zasedb s klavirjem Nagrada Trio di Trieste, kjer je zasedba prejela tudi posebno nagrado Daria de Rosa za najboljšo izvedbo Schumannove skladbe, posebno nagrado Fernande Selvaggio za najboljši trio na tekmovanju in Young award za najobetavnejše mlade finaliste. S povprečno starostjo 20 let je namreč Trio Chagall najmlajša komorna skupina, kadarkoli nagrajena v zgodovini omenjenega tekmovanja. To pa so le zadnji v nizu uspehov tria, ustanovljenega leta 2013 na Konservatoriju za glasbo Giuseppeja Verdija v Torinu. Ime zasedbe je poklon slovitemu slikarju Marcu Chagallu, ki jim še danes predstavlja globok vir navdiha tako zaradi njegovih glasbenih vezi kot izjemne izrazne moči pri uporabi barv. Glasbeniki se trenutno izobražujejo pod vodstvom Antonia Valentia in Tria Debussy ter hkrati obiskujejo visokošolski magistrski študij komorne glasbe pri Triu di Parma in Pierpaolu Maurizziju. Trio redno nastopa po Italiji, utrl pa si je tudi pot na druge prestižne koncertne odre po svetu.

SPORED

J. Haydn: Klavirski trio v A-duru, Hob. XV:35
F. Filidei: »Corde vuote« za violino, violončelo in klavir
M. Ravel: Klavirski trio v a-molu