Španija

Xavier Larsson Paez (Španija, 1991)

Xavier Larsson je začel svojo glasbeno pot v Ciutadelli de Menorca, kjer je najprej študiral violino in saksofon. Diplomski študij je nadaljeval z Albertom Juliàjem na konservatoriju v Barceloni, kjer je prejel izredno nagrado. Glasbeno izobraževanje je zaključil na Visoki šoli za glasbo in ples v Kölnu, kjer je diplomiral pri prof. Danielu Gauthierju, magisterij iz nove glasbe pa pri profesorju Davidu Smeyersu. Prejel je več štipendij mednarodno priznanih fundacij. Kot solist je nastopal na prestižnih prizoriščih po vsem svetu, med drugim v Kolnu, Hamburgu, Frankfurtu, Barceloni, Madridu, Chikagu in na Dunaju. Sodeloval je z dirigenti, kot so I. Metzmacher, F. Prat, S. Blunier, P. Mann, M. Kiosk in V. Potavanich. Za svoje solistične nastope je osvojil prve nagrade na različnih državnih in mednarodnih

glasbenih tekmovanjih, med drugim na mednarodnem festivalu Classic Winds 2016 v Nemčiji, SaxoVoce 2016 v Franciji, Intermusica 2014 v Avstriji, Michal Spisak 2014 na Poljskem, Mednarodnem tekmovanju saksofonistov Lodz 2012 na Poljskem in Concurso Permanente Jóvenes Intérpretes Juventudes Musicales 2009 v Španiji. Njegovi dosežki na področju komorne glasbe vključujejo prve nagrade na festivalu August Everding Musikwettbewerb 2021 v Nemčiji, na 20. mednarodnem tekmovanju komorne glasbe v Illzachu v Franciji (2017), Felix Mendelssohn-Bartholdy Hochschulwettbewerb 2014 in Karlsruher Wettbewerb für die Interpretation Neue Musik 2014 v Nemčiji ter na Coop Musik Award 2014 v Italiji. Njegovi posnetki na zgoščenkah založb Columna Música in Ars Produktion vključujejo dela skladateljev, kot so G. F. Haas, C. Shaw, F. Lévy, R. Hofmann, B. Mantovani in E. Denisov. Z albumom Transcend, ki ga je posnel s kvartetom Fukio, so bili v različnih kategorijah nominirani za nagrado Opus Klassik 2023. Trenutno poučuje na Univerzi za glasbo Hanns Eisler v Berlinu in Univerzi za glasbo in ples Kolnu. Larsson je član kvarteta Fukio in tria SpiegelBild, kot violinist sodeluje tudi v različnih projektih s komornim orkestrom OCIM. Poleg tega je med letoma 2016 in 2023 vodil ansambel saksofonov Fundació Conservatori Liceu.