2. 9. / Sobota / 20:00

2. 9. / Sobota / 20:00

RICCARDO PENZO, HANNA SCHMIDT in EMA KREČIČ

Pomnik miru na Cerju

Glasba, narava, zgodovina na Poti miru od Cerja do Doline bersaljerjev pri hribu Sei Busi

Riccardo Penzo, violina

Hanna Schmidt, violina

Ema Krečič, violončelo

S tem koncertom se pot približevanja GO! 2025 seli v Slovenijo, dogodek pa bo pospremil dvodnevni pohod po Poti miru. Od Cerja do Doline bersaljerjev pri hribu Sei Busi se bomo po Poti miru podali na čezmejni pohod in obiskali simbolne kraje prve svetovne vojne.

Na večernem koncertu bodo slovenska glasbenica in dva mlada italijanska glasbenika nastopili na »brezmejnem« koncertu, ki ga bo obogatila nova skladba, ki jo je posebej za to priložnost napisal Fabio Cuccu, študent kompozicije na Konservatoriju Tartini v Trstu. Dogodek ponazarja vse podrte ovire, ki so dolgo ločevale ozemlje med Novo Gorico in Gorico.

Spored: Bartók, Ravel, Glière, Berio, Haydn, Sollima, Cuccu

Pohod v spremstvu vodnika in poznavalca zgodovine po Poti miru. Podali se bomo po kraškem delu Poti miru in obiskali muzej v kraški jami Pečinka, kamniti prestol generala Borojevića, bojišča na Fajtjem hribu ter Rusko in Krompirjevo jamo. OBVEZNA PRIJAVA!

Nad Vipavsko dolino in morjem se na robu kraške planote dviga razgledna točka Cerje. Tu stoji 25 metrov visok Pomnik miru, ki hrani dragocene zgodovinske in umetniške zaklade. Mogočna zgradba stoji v osrčju naravnega amfiteatra, od koder se ponujajo razgledi, do koder seže oko: proti Jadranskemu morju, Furlanski nižini, Julijskim Alpam in Vipavski dolini. Sedemnadstropni veličastni stolp pripoveduje zgodbo o slovenski zgodovini: od Brižinskih spomenikov, najstarejših ohranjenih zapisov v slovenskem jeziku, do prelomnih dogodkov v prvi svetovni vojni, ki jih je slovenski slikar Rudi Španzel ovekovečil na platnu z naslovom Ples življenja in smrti, ki slovi kot slovenska Guernica. Pa vse do protifašističnega gibanja TIGR in vojne za slovensko samostojnost. Razgledna ploščad na vrhu stolpa simbolizira pogled v prihodnost. V četrtem in petem nadstropju Pomnika miru redno prirejajo razstave.

Pohoda se udeležite na lastno odgovornost!

Zbirno mesto: med 10.00 in 10.30 na velikem parkirišču ob izvozu za Cerje, ob lokalni cesti Miren-Opatje selo

Start: 10.30

Dolžina pohoda: 18 km s postanki

Predviden prihod na Cerje: 17.30

Težavnost: nezahtevno

Oprema: pohodniška obleka in obutev

Voden ogled Pomnika miru: 17.30

Brezplačen koncert: 20.00

Možna prenočitev v partnerskih nastanitvenih objektih.

Vstop prost

www.kulturnidom-ng.si
www.mirenkras.si

Obvezna prijava za pohod do 30. avgusta 2023 prek e-naslova info@mirenkras.si ali telefonske številke 031 310 800.

Prijavnina: 12 € (vključuje kosilo, okrepčilo na postankih in voden ogled podzemnih jam)

V sodelovanju z