23. 9. / Sobota / 20:00

Festival srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae 2023

PAOLO PANDOLFO (Italija), viola da gamba, pripovedovalec
MICHELANGELO RINALDI (Italija), harmonika, klavir, toy piano
ANDREA PANDOLFO (Italija), trobenta, krilovka (fligelhorn), pripovedovalec, petje, umetniško vodstvo

Kind of Satie je zvok, kot ga še nikoli nismo slišali, presenetljiv v svoji sposobnosti sugeriranja in transparentnosti, dosežen s srečanjem elektroakustične viole da gamba s sodobno trobento in krilovko, harmoniko, klavirjem, klavirjem-igračo in glasovi: tu se razkriva »vesolje besed«, ki jih je Satie rad zapisoval kot podtekst ali kot bizarne opombe v partituri svojih pesmi.

Kind of Satie je sestavljen iz izvirnih skladb, ki so jih neposredno navdihnile Satiejeve briljantne skladbe, iz glasbe (in besed) Erika Satieja ter proste improvizacije in presenetljivih posegov v baročni repertoar za violo da gamba. Deli Sonneries de la Rose+Croix (1892) in Sports et Divertissements (1914), ki ju je Satie sestavil v časovnem razponu med koncem 19. stoletja in začetkom prve svetovne vojne, sta matrica projekta in na splošno vir navdiha za konstrukcijo forme in vsebine našega umetniškega ustvarjanja.

Kako odmevajo Sports et Divertissements v današnjem svetu, vse bolj dezorientiranem med novimi vojnami in globalno podnebno krizo, ko pripovedujejo o »strahopetni brezskrbnosti« lepe in dobre francoske buržoazije nekaj tednov po začetku prve svetovne vojne? In kako aktualen je za nas glasbenike Satiejev militanten razpad glasbenih konvencij, pogosto izpraznjenega pomena tako v njegovi dobi kot v naši?

Andrea Pandolfo

Vstop prost.