24. 9. / Nedelja / 18:00

GOLFAM KHAYAM (Iran), kitara
MARCO AMBROSINI (Italija), nyckelharpa
BOR ZULJAN (Slovenija), lutnja

Perzijska klasična glasbena tradicija izvira iz obdobja sasanidskega cesarstva pred prihodom Arabcev v 7. stoletju, čeprav se je razvijala že pred tem. Vedno je nastajala v tesnem stiku s poezijo velikih mojstrov, kot sta Omar Khayam in Hafis, v izvedbi trubadurjev in mistikov te neverjetne kulture. Pevka Haleh Seifizadeh sodi med najpomembnejše perzijske glasbenike mlajše generacije, vidimo jo lahko tudi v filmu The Female Voice of Iran (2020). Kitaristka Golfam Khayam že vrsto let raziskuje perzijsko klasično glasbo in ji daje nov, sodoben pridih. Oba z izjemnim italijanskim glasbenikom Marcom Ambrosinijem na nyckelharpi sodita med glasbenike ugledne založbe ECM. V kvartetu z lutnjistom in umetniškim vodjo festivala Borom Zuljanom bodo premierno predstavili nov program: med starim in novim, vzhodom in zahodom.

Vstop prost.

E: pr@kulturnidom-ng.si