17. 2. / Sobota / 20:15

ZBUDI ME (2022)

Mala dvorana
Cikel slovenskega filma 2024

Zbudi me (Slovenija, Hrvaška, Srbija, 2022, barvni, 85 min.)

Režija: Marko Šantić
Scenarij: Marko Šantić, Goran Vojnović, Sara Hribar
Fotografija: Ivan Zadro
Montaža: Vladimir Gojun
Igrajo: Jure Henigman (Rok), Timon Šturbej (Jure), Nataša Barbara Gračner (Nevenka), Živa Selan (Rina), Jurij Drevenšek (Damjan), Benjamin Krnetič (Amir), Tamara Avgustin (Dženana), Blaž Setnikar (Selim)
Produkcija: Vertigo, Jaka produkcija, Living Pictures
Festivali, nagrade: Tallin – Festival polnočnega sonca 2022; Trst 2023; Beograd – FEST 2023; Wiesbaden – GoEast festival 2023
Distribucija: Vertigo

Rok se zbudi v bolnišnici, kjer je po nesreči pristal nezavesten. Ne spomni se več svoje punce, svoje službe in hiše, v kateri je živel. Spomni se le rodnega mesta in doma, ki ga je delil z mamo in mlajšim bratom.

Kmalu po vrnitvi v domači kraj Rok opaža, da ni več dobrodošel. Družina in znanci se do njega obnašajo drugače. Počasi se mu sestavlja mozaik spominov, dojema, kako problematična je bila njegova preteklost. Njegov mlajši brat gre po isti napačni poti. Rok prvič v življenju sprejme odgovornost, želi si ustaviti slabo družinsko zgodovino in prekiniti njeno ponavljanje.

Izjava
»V zadnjih letih je svet priča zgodovinskemu revizionizmu – reinterpretaciji zgodovine. Mlajše generacije veliko časa preživijo na internetu, kjer pridobivajo napačna zgodovinska dejstva. Zdi se, da si pod tem vplivom ustvarjajo povsem drugačno podobo zgodovine, kot jo poznamo.

Glavni junak filma, Rok, se zaradi izgube spomina ne spominja svoje problematične preteklosti – in ko se vrne v rodno mesto, začne odkrivati svoje stare ʽdemoneʹ. Amnezija, ki jo je povzročila poškodba glave, predstavlja sodobne posameznike, ki vedo malo o skupni preteklosti in so zato lažje potisnjeni v sovražnost do drugih kultur in sodržavljanov. Splošno nepoznavanje zgodovine je nekaj, kar vpliva na vse nas, in prav o tem govori moj četrti film.«

Marko Šantić, režiser in soscenarist

Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.