16. 4. / Torek / 20:15

ZAJETI V IZVIRU – SLOVENSKI OTROCI LEBENSBORNA (2023)

Mala dvorana
16. 4. / Torek / 20:15

ZAJETI V IZVIRU – SLOVENSKI OTROCI LEBENSBORNA (2023)

Mala dvorana
Filmska sezona 2023/24

Zajeti v Izviru – Slovenski otroci Lebensborna (Slovenija, 2023, 79 min.)

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna prinaša ganljive in pretresljive zgodbe četverice slovenskih otrok, ki so bili del nacističnega rasnega eksperimenta v času druge svetovne vojne. Film je nastal v sodelovanju z goričanko Natašo Konc Lorenzutti, ki je spisala dva romana, tematsko povezana s filmom – Beseda, ki je nimam (2021) in Senca brez človeka (2023).

Režija: Maja Weiss
Scenarij: Nataša Konc Lorenzutti, Maja Weiss
Glasba: August Adrian Braatz
Produkcija: Bela film v koprodukciji z RTV Slovenija, Senca Studio, Zavod Maja Weiss in Vesnik
Nastopajo: Ingrid Von Oelhafen, Haymo Henry Heyder, Franc Zagožen, Ivan Acman, Georg Lilienthal, Dorothee Schmitz Köster, Gisela Heidenreich, Tone Kregar, Nataša Konc Lorenzutti
Distribucija: Zavod Maja Weiss
Žanr: zgodovinski dokumentarni film

V filmu spremljamo ganljive in pretresljive zgodbe štirih slovenskih otrok, ki so bili del nacističnega rasnega eksperimenta v času druge svetovne vojne. Program Lebensborn, katerega idejni vodja je bil Heinrich Himmler, je nacistična Nemčija vzpostavila leta 1935. Njegov namen je bil zajeziti padec natalitete arijske rase na več načinov, tudi z ugrabljanjem rasno ustreznih otrok. Film je bil posnet v Sloveniji, Nemčiji, Belgiji in Kostariki, kamor je življenjska pot ponesla štiri nekoč ukradene slovenske dojenčke.
Vsaka od štirih zgodb je kompleksna in različna. V filmu se opazi dvojna tragedija teh otrok, njihovo dvojno trpljenje, nekateri so celo dvakrat izgubili starše. Film prinaša opozorilo, da se kaj takega ne bi smelo več dogajati, a je realnost žal drugačna, saj film ob koncu opozori tudi na ugrabljanje otrok med trenutno vojno v Ukrajini.

Zanimivost
Dokumentarec, ki ga podpisuje Maja Weiss, je prvi slovenski v celoti arhivsko koloriran celovečerni dokumentarni film.

Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.