1. 3. / Petek / 17:30

ROZA IN KAMENA ŠKRATINJA (2023, sinh.), 5+

Mala dvorana
Filmski vrtiljak 2023/24

Roza in Kamena škratinja (Roselil og Stentrolden, Danska, 2023, 75 min., sinh.), 5+

Slikovita in topla pripoved o prijateljstvu, pogumu, zvestobi in drugačnosti je iskriva in napeta filmska pustolovščina, kjer ne mine dan, brez da bi se junaki posladkali z borovničevo pito.

Režija: Karla Nor Holmbäck
Scenarij: Toke Westmark Steensen, po knjigi Josefine Ottesen
Glasba: Morten Dalsgaard
Montaža: Hans Perk, Sirid Garff
Glasovi: Asja Kahrimanović Babnik, Gašper Jarni, Gašper Malnar, Iztok Luzar, Maja Kunšič, Primož Pirnat, Vesna Pernarčič
Festivali, nagrade: Annecy 2023, Zlin 2023, CHIFF Melbourne 2023, Kristiansand 2023, BUFF Malmö 2023
Distribucija: Fivia – Vojnik
Žanr: animirana pustolovščina

Roza je cvetna vila, ki živi v Deželi večnega poletja. Vsako jutro in vsak večer s svojo čarobno palčko čebelam skrbno odpira in zapira cvetove. Bolj kot vse na svetu si želi prijateljev, vendar je preveč prestrašena, da bi se podala v širni svet. Nekega dne pa v njeno življenje prileti zgovorna in samozavestna metuljčica Svilčica. Ob njej se opogumi tudi Roza in pogleda na svet z drugačnimi očmi. Nato pa se neke noči Svilčica s svojega raziskovanja ne vrne. Rozo zaskrbi: je prijateljica morda v nevarnosti? Tam zunaj namreč živi Kamnita škratinja, ki gozdne prebivalce s strupenim pogledom spreminja v kamen. Roza se odloči poiskati prijateljico.

Izjava avtorice
»Knjige o Rozi mi je v otroštvu prebiral oče in njen svet me spremlja že od takrat. Še danes si želim, da bi z Rozo in njenimi prijatelji živela v Deželi večnega poletja, spala v rožnem grmu, z mišmi jedla borovničevo pito in plesala z vilinci, ki se ponoči bleščijo kot srebro. S filmom sem želela ustvariti pustolovski film o prijateljstvu. Film o tem, kako se vsak od nas poskuša prilagoditi skupnosti, glede na to, kakšni smo. In o tem, kako bomo zaradi našega strahu pred osamljenostjo naredili vse, da bi pripadali skupnosti.
Karla Nor Holmbäck

Režiserka
Karla Nor Holmbäck (1991) je na Danski državni filmski šoli študirala animirani film, vsebinam za otroke pa se je posvečala v obliki televizijskih serij in računalniških igric. Ukvarja se tudi z ilustracijo otroških knjig, leta 2020 pa je izšel njen knjižni prvenec. Njeni filmi, zgodbe in svetovi so poetični in otipljivi, njihova vizualna ekspresivnost pa vabi otroke, da vstopijo v avtoričin magičen in igriv svet. Roza in Kamena škratinja je njen celovečerni prvenec.

Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.