30. 1. / Torek / 20:15

PREHODI (2023)

Mala dvorana
Filmska sezona 2023/24

Prehodi (Passages, Francija, 2023, 91 min.)

Zgodbo o strasteh, poželenju in ljubosumju, v kateri se v usodnem trikotniku znajdejo gejevski par in mlada ženska, Ira Sachs predstavlja z gledišča nevsiljivega opazovalca, ki občutke protagonistov zazna, še preden se jih zavejo sami. Brutalno iskren portret sodobne ljubezni, film o intimnosti, ranljivosti in poželenju.

Režija: Ira Sachs

Scenarij: Ira Sachs, Mauricio Zacharias

Fotografija: Josée Deshaies

Montaža: Sophie Reine

Igrajo: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adèle Exarchopoulos, Erwan Kepoa Fale

Produkcija Saïd Ben Saïd, Michel Merkt,

Festivali, nagrade: Sundance; Berlinale; BAFICI; Karlovi Vari; Liffe

Distribucija: Fivia – Vojnik

Žanr: romantična drama

Na sklepni zabavi po uspešno končanem snemanju v Parizu nemški režiser Tomas spozna mlado osnovnošolsko učiteljico Agathe. Nedolžen ples se razvije v spogledovanje, ki se konča s posteljno avanturo. Nič neobičajnega in problematičnega, če ne bi bil Tomas poročen s svojim britanskim partnerjem Martinom. A ponosno priznanje, da je prvič spal z žensko, usodno načne njuno vezo. Še posebej ker se Tomasov odnos z Agathe razvije v več kot le seks in ker se srečujeta vedno pogosteje. Njuno početje v vseh treh sproži doslej nepoznane občutke telesne privlačnosti, skeleče razdvojenosti in boleče prevare. Smo v ljubezni res pripravljeni deliti?

Komentar
»Ira Sachs je eden najbolj zanesljivo odličnih ustvarjalcev filmskih dram, narejenih v človeškem merilu, kar jih premore ameriška kinematografija. Če se ta opis se ne sliši preveč vznemirljivo, naj vam zagotovim, da so Prehodi izjemen film: hitro tempirana, razburkana, zelo seksi, namerno vznemirjujoča zgodba o ljubezenskem trikotniku v norih časih.«
Glenn Kenny, RogerEbert.com

»Ne vemo, ali je Ira Sachs bral Renéja Girarda, toda Prehodi precej dobro ponazarjajo trikotno in mimetično željo, o kateri teoretizira avtor knjige Nasilje in sveto. Film ne skuša zaobliti robov. Krutost čustev in surovost teles prikazuje brez olepševanja. Ko snema v intimnosti stanovanj, gre do konca. Vsak prizor na novo premeša karte in gledalca drži v napetosti. Vsak lik, moški ali ženski, se bori s svojim orožjem. Med protagonisti se širi ljubosumje. Zaplet je morda konvencionalen, toda zgodba ni nikoli predvidljiva. Prehodi so skorajda triler.«
Eric Neuhoff, Le Figaro

»Američan Ira Sachs, občudovalec Pialata, se v tej zgodbi o strupeno sladki bolečini, ki jo zadaja karizmatični narcis, nikoli ne prepusti pričakovanemu. Vsi igralci izvrstno odigrajo svoje vloge.«
Sophie Grassin, L’Obs

Izjava avtorja

“Vselej čutim, da moji filmi nekako razkrivajo, obravnavajo vprašanja in se spoprijemajo z nekaterimi od njih, ki jih presojam o sebi. Včasih so to primeri zelo osebnega postopanja, delovanja ali doživetij. Včasih gre za preizpraševanje lastnega položaja, obstoja v svetu – kot osebe, s prednostmi, ki jih imam, barvo kože, spolom, poklicem. V filmu nisem Tomas, sem pa nadvse intimno povezan z njim kot človekom, ki na neki ravni pričakuje, da mu bo vse dosegljivo.”

Ira Sachs, režiser

O režiserju

Rojen leta 1965 v Memphisu, ZDA. Diplomiral je iz literature in filma na Univerzi Yale. Poučuje film na newyorški Univerzi Kolumbija. Že v začetku devetdesetih let je začel snemati kratke filme, leta 1997 pa je posnel celovečerni prvenec The Delta. Njegovi filmi večinoma obravnavajo gejevsko problematiko, zato velja za enega ključnih ustvarjalcev newyorške gejevske skupnosti.

Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.