9. 3. / Sobota / 20:15

BELE DLANI (2006)

Mala dvorana
Teden madžarskega filma
V sodelovanju z Lisztovim inštitutom – Madžarskim kulturnim centrom Ljubljana.

Bele dlani (Fehér tenyér, Madžarska, 2006, 97 min.)

Bele dlani temeljijo na avtobiografskih izkušnjah. Režiser je sestavil drobce svojega in bratovega življenja in iz njih naredil popolnoma novo resničnost. Nad filmom so navdušeni športni novinarji in nekdanji športniki, saj realistično prikazuje včasih zelo krut športni svet.

Režija in scenarij: Szabolcs Hajdu

Glasba: Ferenc Darvas, Galt MacDermot

Fotografija: András Nagy

Montaža: Péter Politzer

Igrajo: Zoltán Miklós Hajdu, Kyle Shewfelt, Gheorghe Dinica, Andor Lukáts, Oana Pellea, Orion Radies, Dávid Horváth, Dávid Vecsernyés, Péter Déri, Krisztián Oltyán, Illés Vér, Csaba Mészáros, Tibor Géza Papp, Olivér Bajnóczi, Ábel Dénes

Festivali, nagrade: Cannes 2006, Karlovi Vari 2006 East of West Award – Special Mention, Zlín 2007, nagrada Fipresci

Žanr: športna drama

Osemdeseta leta prejšnjega stoletja – Miklós Dongó (Zoltán Miklós Hajdu) je obetaven mladi telovadec v revni komunistični Madžarski. Že od mladih let vadi pod surovim in sadističnim trenerjem Pumo (Gheorghe Dinica), ki se nad svojimi varovanci grobo izživlja, njegova nepogrešljiva pripomočka pa sta piščalka in sablja, s katero kaznuje prestop črte. Tudi starša (Andor Lukáts in Oana Pellea) mu nista v veliko oporo. Z njim se hvalita pred prijatelji na zabavah in jim kažeta medalje. Dan pred pomembnim tekmovanjem pobegne in se pridruži cirkusu kot umetnik na trapezu. Zaključna točka, skok smrti brez varovalne mreže, se ponesreči in pade z velike višine na tla.
Leto 2001 – Miklós se preseli v Kanado, kjer v Calgaryju najde službo kot trener mladih telovadcev. Med njimi je čudežni najstnik Kyle Manjak (Kyle Shewfelt), ki mu povzroča same skrbi. Izziv, da bi izbrusil zavidljive sposobnosti mladega novinca, mu omogoči, da se spopade s svojo mučno mladostjo in ponovno začne trenirati. Njuno napeto prijateljstvo se zaostri, ko si stojita nasproti na svetovnem prvenstvu v Miklósevi vzhodnoevropski domovini.

Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.