17. 3. / Ponedeljek / 20:15

Robert Lakatoš, violina

Roberto Papi, viola

Andrej Petrač, violončelo

Konec 18. stoletja je bil klavirski kvartet kot sestav (klavir, violina, viola, čelo) noviteta. Ni povsem jasno, ali je bila združitev teh konkretnih glasbil Mozartova iznajdba ali ne, vsekakor pa velja njegov Klavirski kvartet v g-molu za eno izmed prvih del v tej obliki. Mojster kontrapunkta Brahms je bil v prvi vrsti izjemen skladatelj komorne glasbe in velja za naslednika Beethovna in Schuberta v tem žanru. Njegov Klavirski kvartet v g-molu je inovativno delo ogromnega obsega. Mahler pa je bil v svojem času bolj priznan dirigent kot skladatelj. Klavirski kvartet v a-molu je nedokončano delo, pravzaprav zgolj prvi stavek z oznako Nicht zu schnell (Ne prehitro) in skladateljevo edino ohranjeno instrumentalno komorno delo. Omenjene skladbe bodo skupaj s Tremi invencijami za klavirski kvintet Bojana Glavine zazvenele v izvedbi pianista Tomaža Petrača, njegovega brata violončelista in člana Orkestra Slovenske filharmonije Andreja Petrača, ki je za svoje umetniško delo kot solist in komorni glasbenik prejel več nagrad, večkrat nagrajenega violinista in profesorja Roberta Lakatoša, ki velja za »idealnega solista s čudovitim tonom«, ter violista in člana Simfoničnega orkestra SNG Maribor Roberta Papija, ki je aktiven komorni glasbenik na številnih festivalih v Evropi in ZDA.

Klavirski kvartet je na pobudo violončelista Andreja Petrača prvič koncertiral na Festivalu Ljubljana leta 2023. Takrat se je izkazal v prefinjeni usklajeni igri, z veliko dialoškimi niansami znotraj posameznih instrumentalnih povezav, pri čemer je odločilno vlogo igrala velika izkušenost in glasbeni instinkt vseh štirih glasbenikov. Sijajen uspeh, pa tudi odlične ocene strokovne kritike so člane kvarteta spodbudile, da nadaljujejo skupno muziciranje.

Okvirni spored:

A. Mozart: Klavirski kvartet št. 1 v g-molu, K. 478

Mahler: Klavirski kvartet v a-molu

Glavina: Tri invencije za klavirski kvartet (2024)

Brahms: Klavirski kvartet št. 1 v g-molu, op. 25

17 € – redna cena
12 € – znižana cena (upokojenci)
10 € – znižana cena (dijaki in študentje)

E:
blagajna@kulturnidom-ng.si