12. 5. / Ponedeljek / 20:15

Velika dvorana
Glasbeni abonma 2024/25 – 44. koncertna sezona/8. koncert

KOMORNI ANSAMBEL ITALIJANSKEGA FILHARMONIČNEGA ORKESTRA

Marco Albonetti, sopranski in baritonski saksofon

Zadnji abonmajski koncert bo v znamenju filmske glasbe. V njenih začetkih so jo ustvarjali največji mojstri klasične glasbe, da bi se kasneje razvila v posebno glasbeno zvrst, katere dela pa so še naprej ostajala povsem enakovredna in enakopravna koncertnim sorodnicam, zato ni nič čudnega, če jih orkestri oziroma komorne zasedbe tudi danes redno uvrščajo v svoje programe. Mojstrovine Nina Rote, Ennia Morriconeja, Armanda Trovajolija ali Astorja Piazzolle, ki zaznamujejo tako glasbeno kakor tudi filmsko zgodovino, obožujejo poslušalci po vsem svetu, saj ta glasba ustvarja čarobni dualizem z odrskim dogajanjem, dinamičen dialog chiaroscura, kontrastov, sorodnosti in harmonij. Tudi zato se saksofonist Marco Albonetti in Italijanski filharmonični orkester, tokrat v komorni zasedbi, teh partitur lotevajo z globokim spoštovanjem, ljubeznijo in celo namernim ohranjanjem patine. Seveda je filmska glasba namenjena spremljanju dogajanja na platnu. Toda glasba največjih skladateljev je tako močna in samosvoja, da lahko te melodije živijo same zase ter nas popeljejo v drug čas in kraj, obudijo spomine na pretekla doživetja ali nas uvedejo v nove svetove, ki si jih lahko pričaramo v svoji domišljiji.

Okvirni spored:

Piazzolla, E. Morricone, A. Trovajoli, N. Rota, G. Barbieri

17 € – redna cena
12 € – znižana cena (upokojenci)
10 € – znižana cena (dijaki in študentje)

E:
blagajna@kulturnidom-ng.si