4. 11. / Ponedeljek / 20:15

Glasbeni abonma 2024/25 – 44. koncertna sezona/2. koncert

Bojan Gorišek, klavir

Milko Lazar, klavir

Klavirski duo Gorišek Lazar od 2004 združuje dva izjemna slovenska glasbenika, oba tudi nagrajenca Prešernovega sklada: Bojana Goriška, vodilnega slovenskega pianista na področju sodobne klavirske literature, ter Milka Lazarja, enega naših najbolj vsestranskih glasbenikov (skladatelja, pianista, čembalista, saksofonista in jazzista). Do danes sta skupaj ali ločeno koncertirala po ZDA, Evropi in doma. Njun repertoar obsega dela za dva klavirja skladateljev Philipa Glassa, Mauricea Ravela, Erika Satieja in Milka Lazarja. Za koncert ob 20. obletnici skupnega delovanja sta pripravila ekskluzivno priredbo Symphony No. 4, »Heroes« Philipa Glassa, ki jo je skladatelj ustvaril za simfonični orkester leta 1996 po znamenitem albumu Heroes Davida Bowieja in Briana Ena (1977) iz njunega berlinskega obdobja. Za dva klavirja jo je priredil Milko Lazar. Glassovo šeststavčno simfonično delo ima podnaslov Symphonic Ballet in je bilo prvotno ustvarjeno za balet Heroes ameriške koreografinje Twyle Tharp. Koncertno izvedbo je delo doživelo šele mnoga leta kasneje.

Prêt-à-porter Variations za dva klavirja pa je Milko Lazar ustvaril leta 2007 za balet Prêt-à-porter koreografa Edwarda Cluga, ki je bil tudi njun prvi skupni projekt. Balet je bil premierno izveden leta 2008 v SNG Maribor, kjer je bila glasba za dva klavirja izvedena v živo. Tudi to delo je prvo koncertno izvedbo doživelo nekaj let pozneje.

Okvirni spored:

Glass: Symphony No. 4, »Heroes« (prir. M. Lazar)

Lazar: Prêt-à-porter Variations za dva klavirja

17 € – redna cena
12 € – znižana cena (upokojenci)
10 € – znižana cena (dijaki in študentje)

E:
blagajna@kulturnidom-ng.si