Teden evropskega filma

V prvi polovici maja v Kulturnem domu Nova Gorica že tradicionalno pripravljamo teden s filmskimi projekcijami, ki ga namenjamo predstavitvi evropske filmske produkcije. Izbrali smo tri zanimive filmske naslove, ki smo jim dodali še posebnega četrtega kot uvod v Teden evropskega filma. Naš namen je namreč približati raznolikost in bogastvo ne samo umetniškega oz. t.i. art evropskega filma širši javnosti, temveč tudi drugo produkcijo. Uvodna projekcija bo takoj po prvomajskih praznikih 3. maja na svetovni dan svobode tiska, ko bo v tem duhu tudi prikazan francoski film Izgubljene iluzije. Razkošna filmska priredba istoimenskega Balzacovega romana je pripoved o ljubezni, poželenju, bolestnih literarnih ambicijah ter moči medijev in denarja.

Letošnji Teden evropskega filma bo nato 6. maja najprej zaznamoval akcijski film Notre Dame v plamenih, ki predstavlja ponazoritev uničujočega dogodka 15. aprila 2019, ko je pariška katedrala utrpela največji požar v zgodovini. 10. maja sledi Atlas ptic, kjer na Češkem živeči slovenski režiser Olmo Omerzu z nežno ironijo pripoveduje zgodbo o uspešnem podjetniku, ki postopno izgublja nadzor nad lastnim življenjem. Zaključujemo 13. maja s filmom France, ki prinaša zgodbo o zvezdniški novinarki 24-urnega informativnega kanala ter o svetu, ki ga je vrgla s tečajev »vzporedna resničnost« medijev in družabnih omrežij.

Vstopnice za vse omenjene filme že lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica.