Centro culturale Nova Gorica, Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica

T: + 386 5 335 40 10

Group 10708
13. 1. / Venerdì / 20:15

OLGA (2021)

Mala dvorana
13. 1. / Venerdì / 20:15

OLGA (2021)

Mala dvorana
Filmsko gledališče 2022/23 – za abonma in izven

 

Olga (Olga, Švica, Francija, 2021, barvni, 95 min.)

 

Režija: Elie Grappe
Scenarij: Raphaëlle Desplechin, Elie Grappe
Fotografija: Lucie Baudinaud
Montaža: Suzana Pedro
Glasba: Pierre Desprats
Igrajo: Anastasija Budiaškina (Olga), Sabrina Rubcova (Saša), Caterina Barloggio (Steffi), Théa Brogli (Zoé), Jérôme Martin (Adrien), Tanya Mikhina (Ilona Budiškina), Alicia Onomor (Juliette), Lou Steffen (Andrea), Aleksandr Mavrits (Vasilij), Philippe Schuler (Erich Fromm)
Produkcija: Point Prod, Cinémadefacto
Festivali, nagrade: Cannes 2021: nagrada SACD za najboljši film sekcije Teden kritike; Bruselj 2021: nagrada občinstva za najboljši film mednarodnega programa, nagrada BeTV za najboljši celovečerni film mednarodnega programa; Gijón 2021: nagrada AISGE za najboljšo igralko; Hamburg 2021: nagrada Sichtwechsel za najboljši celovečerni film; Waterloo 2021: nagrada Clion za najboljši film; Švicarske filmske nagrade 2022: za najboljši film, za najboljši scenarij, za najboljši zvok; São Paulo 2021; in drugi
Distribucija: FIVIA – Vojnik
Odziv občinstva: prevlada navdušenja
Odziv kritike: ob osuplosti nad dosežkom skoraj soglasno priznanje odličnosti

 

Zgodba
Petnajstletna Olga je izvrstna gimnastičarka, ki se na vso moč pripravlja za zmago na prihajajočem evropskem prvenstvu. Ko se nekega večera v Kijevu z mamo vračata s treninga, doživita prometno nesrečo, ki pa ni naključna – mama je novinarka in piše o politični korupciji, zato se je nekdo hoče znebiti. Olga se je primorana preseliti v Švico, kjer živi drugi del njene odtujene družine. Tam se pridruži kvalifikacijam za državno gimnastično ekipo, a mesto lahko dobi le, če sprejme švicarsko državljanstvo in se odpove ukrajinskemu. Medtem se situacija v Ukrajini zaostruje – novembra 2013 izbruhnejo protesti na Majdanu, ki se spremenijo v »revolucijo dostojanstva«. Ob čedalje intenzivnejših treningih Olga zaskrbljeno spremlja novice o dogajanju doma. Mama in najboljša prijateljica Saša ji poročata o političnih nemirih in vznemirjenju, ki vlada na barikadah. Skrb za najbližje se vse bolj seli tudi na tekmovalni parket.

 

 

Zanimivosti
Pri prvencu Elieja Grappa je morda še najbolj zanimivo to, kako se je delo vseskozi razvijalo in živelo v nekakšnem dialogu z aktualno stvarnostjo. V tem pogledu je morda še najbolj zanimiva usoda mlade Anastasije Budiaškine, dekleta, ki nastopi v naslovni vlogi. Namreč, ne le da ni profesionalna igralka, pač pa je tudi uspešna gimnastičarka in je torej svoje resnično življenje pripeljala v film. A tudi film je bil tisti, ki je usmerjal njeno resnično življenje: nedavno je namreč morala zapustiti dom, s strani Rusov oblegani in obstreljevani Harkov, ter se zateči v sosednjo Poljsko.

Priporočen film za mlade 14+

 

Cena vstopnice
Redna: 5 €
Znižana*: 4 €
*otroci, dijaki in študetje

 

 

Kontakt in informacije
T: 05 335 40 15
E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si

 

 

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.

Komentar

»Resnični dogodki so temu preroškemu filmskemu delu o trpljenju, ki ga prinaša prisilna izselitev, sijajnem prvencu mladega Elieja Grappa z naslovom Olga, prinesli novo, eksplozivno pomensko dimenzijo. Film je mednarodno premiero doživel v tekmovalnem programu canskega festivala, zdaj pa je pričel krožiti po evropskih kinodvoranah in zbirati denar za ukrajinske begunce. /…/ To je filmsko delo, kakršnih ne vidimo prav veliko. Umetniška stvaritev, ki jo je sooblikovalo življenje samo. Ob zadnjih dogodkih v Ukrajini so njegova razmišljanja in čustva, ki jih razvija, silovito zažarela v povsem novi luči. Sam zaključek filma pa zadobi skoraj neznosno ironičen priokus, saj spregovori o pristanku na dvomljivi mir, kupljen s krvjo vseh, ki so padli po letu 2014, ko je ruski okupator vkorakal v državo. Genialen je tudi izbor švicarske zastave, za katero se Olga odloči iz nuje, da bi lahko sodelovala na prvenstvu, saj gre za briljantno udejanjeni simbolizem. Tako Olga, na svoj, boleč in mučen način, pravzaprav pooseblja ukrajinsko hrepenenje po evropski identiteti, po življenju v miru in k razvoju usmerjeni sodobnosti, po tisti zelo švicarski nevtralnosti, iz katere bi izstopila kot svobodna in neodvisna država.«

Peter Bradshaw, The Guardian

 

»Nemogoče je spregledati, da ta celovečerni prvenec v samo srce filmske umetnosti prinaša nov, svež glas, ki sloni na domiselnih pripovednih in slogovnih rešitvah; na primer na dejstvu, da preplete veristični dokumentarni pristop, ki ga uporabi za spremljanje gimnastičnega tekmovanja, slog svojske politične srhljivke ter končno še subjektivno in čutno zaznavno odkrivanje sveta s strani najstnice, te edinstvene junakinje, katere ime je dalo naslov tudi samemu filmu. In v tem, da se je Elie Grappe, avtor filma, tega odločil posneti s profesionalnimi športnicami, in ne profesionalnimi igralkami, lahko prepoznamo tudi utelešenje notranjega upora njegove junakinje, ki se odreče temu, da bi nastopala le kot lutka v predstavi nekoga drugega. Izrazito subjektivni intimizem se skoraj brezšivno spoji z izkušnjo neorealizma, oba pa se nato domiselno in posrečeno združita s konvencijami politične srhljivke. Rezultat je preprosto sijajen.«

Cédric Lépine, Mediapart

 

Izjava avtorja

»Študiral sem na glasbenem konservatoriju in tam sem spoznal mlado ukrajinsko violinistko, ki se je sredi družbeno-političnega vrenja v svoji državi izselila. Njena zgodba in fotografije takratnega dogajanja, ki mi jih je pokazala, so namreč naredile močan vtis. Zavedel sem se, da sem pravzaprav odkril temo za svoj filmski prvenec: politični vidik dogajanja, ki bi mi lahko omogočil stkati širši kontekst, ter na drugi strani strast mladih ljudi, tisto, kar jih pripravi do tega, da prično slediti svojim sanjam, in kar jih priganja, da se za uresničenje tega ženejo do samih meja svojih zmožnosti in morda celo preko. To bi mi omogočilo poglobitev razmišljanj in osredotočenje na posameznika. Raziskati sem si namreč želel povezave med geografskimi in osebnimi mejami.«

Elie Grappe, režiser in soscenarist

 

Režiser

Elie Grappe se je rodil leta 1994 v Franciji. Na Državnem konservatoriju za glasbo in ples v Lyonu je dokončal študij glasbe. Kasneje se je odločil nadaljevati študij in tako pridobil še diplomo iz filmske režije. Že s svojim prvim kratkim dokumentarnim filmom, delom Rehearsal iz leta 2014, je bil povabljen v tekmovalne programe številnih prestižnih festivalov za kratko formo. V tem pogledu je še večji uspeh dosegel z drugim kratkim filmom, tokrat igranim, z naslovom Suspendu (2015), saj je bil prikazan na več kot 60 festivalskih srečanjih po celem svetu. Olga je njegov celovečerni igrani prvenec in že z njim je pristal v prestižni canski sekciji Teden kritike, namenjeni mladim ustvarjalcem.

Mogoče vas zanima tudi …

Skip to content