Kenta Saito (Japonska)
Kenta Saito (1992) je japonski saksofonist, dobitnik prve nagrade in nagrade za najboljše novo delo na 7. mednarodnem tekmovanju Adolphe Sax, s čimer je postal drugi japonski lavreat po Hiroshiju Hari (2002), ki je prejel to priznanje. Veliko nastopa kot solist in komorni glasbenik, nastopa z vodilnimi orkestri in pihalnimi ansambli po vsej Japonski, vključno s Sendai Philharmonic orkestrom in Gunma Simfoničnim orkestrom. Njegovo umetniško delo obsega solistični repertoar, komorno glasbo in sodobna dela ter vključuje dejavnosti s saksofonskim kvintetom FIVE by FIVE. Nastopa tudi kot koncertni mojster Blitz Philharmonic Winds, s katerimi raziskuje nove izrazne možnosti za saksofon. Saito je diplomiral z odliko na Glasbeni šoli Senzoku Gakuen in zaključil podiplomski

študij na Tokijski univerzi za umetnost. Med prejetimi nagradami in priznanji so nagrade na tekmovanju japonskih pihal in tolkal in na festivalu nove glasbe Daisen City Omagari, nagrada Kawasaki City Azalea Excellence Award. Osvojil je tudi drugo mesto na Mednarodnem tekmovanju saksofonistov Nova Gorica SAXGO. Nastopil je v pomembnih japonskih oddajah, vključno s TV Asahi, NHK-FM in BS8K, svoj prvenec GAISEN pa je izdal pri založbi CAFUA Records. Redno ga vabijo na mojstrske tečaje v priznane institucije v Evropi, Severni Ameriki in Aziji, vključno z Univerzo za glasbo in uprizoritvene umetnosti na Dunaju, Univerzo v Denverju (Kolorado, ZDA) in Univerzo Northwestern. Trenutno predava na glasbeni fakulteti Senzoku Gakuen in umetniški specializirani šoli Aoba.