Kulturni dom Nova Gorica, Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica

T: + 386 5 335 40 10

Group 10708

Boštjan Simon: SAXGO22 JAZZ

Medžanrski in mednarodni jazzovski oddelek festivala SAXGO22 bo tudi leta 2022 v Novo Gorico pripeljal najboljše in najbolj kreativne saksofoniste s svetovnih, evropskih in slovenskih odrov.

 


 

Filippo Orefice trio – Filippo Orefice je tenor saksofonist mlajše generacije iz Ferrare. Njegov prvi učitelj je Daniele D'Agaro, kasneje je doštudiral tudi na konservatoriju v Gradcu pri profesorju Donu Menzi. Nov trio, s katerim se nam bo predstavil v duhu čezmejnega povezovanja, je plod njegovega petnajstletnega sodelovanja z v Londonu živečim italijanskim kontrabasistom Michelem Montollijem ter mladim bobnarjem Marcom D'Orlandom. Orlando je glede na njegovo starost zelo obetaven bobnar, sicer pa že pravzaprav zelo uveljavljen glasbenik, ki sodeluje s Filipom tudi v triu "Kalaima" in sekstetu "Effetto Carsico". Trio se nam bo predstavil z avtorsko in improvizirano glasbo ter sprehodi po tradiciji jazza.
 

V kontekstu evropskega jazza je eno izmed največjih imen nizozemski saksofonist Ab Baars – njegova glasba je bila označena kot veselo trmasta, a zagotovo privlačna in je toliko barvita, kot je osupljiva. Uteleša najboljšo tipično nizozemsko improvizirano glasbo, ki jo lahko trenutno slišimo po klubih Amsterdama. Čeprav le redko uporablja prepoznavne oblike pesmi ali stalne swing ritme, glasba ostane privlačna, ker je strnjena v bistvo in jasno predstavljena. Baars je član številnih zasedb, kot na primer Ab Baars Trio, Duo Baars-Henneman in ICP Orchestra. Je tudi uspešen solo izvajalec.
 

Na festivalu SAXGO 2022 se bo predstavil v triu s kanadskim basistom Joejom Williamsonom in najuspešnejšo slovensko jazz glasbenico, pianistko Kajo Draksler.
 

Ab Baarsov trio Fish-Scale Sunrise, poimenovan po pesmi Wallacea Stevensa, predstavlja širitev spektra možnosti za Baarsovo kompozicijo in improvizacijo. Uporaba klavirja, ki je bil prvič prisoten v Baarsovem ansamblu, omogoča novo težo odtenkov barv in dinamike ter harmonično bogastvo, ki se kosa z orkestrom. Nastavitev brez bobnov potegne glasbo iz jazzovskega idioma in daje basu edinstveno mesto v celotnem zvoku. Ansambel izvaja avtorske skladbe Baarsa v kombinaciji s prostimi improvizacijami.

 

 

V panteonu svetovnega saksofonizma je zasijala nova zvezda. Ameriški za grammyja nominiran in nagrajen saksofonist Patrick Bartley Jr je multiinstrumentalist in skladatelj. Je najbolj znan po svoji izjemni vsestranskosti, močnem zvoku in igranju z dušo v vseh kontekstih. Bartley, ki izvira iz Fort Lauderdalea na Floridi, zdaj pridobiva prepoznavnost kot nastajajoči umetnik v New Yorku, najbolj pa je bil izpostavljen v oddaji The Late Show s Stephenom Colbertom kot član zasedbe Stay Human Jona Batista. Patrick je snemal in nastopal skupaj s priznanimi glasbeniki, kot so Dave Matthews, Steve Miller, The Chainsmokers, Jon Batiste in Wynton Marsalis, nastopal pa je tudi na svetovno znanih prizoriščih, kot so The STAPLES Center, Madison Square Garden in legendarno gledališče Apollo.

 

Transkripcije njegovih virtuoznih solov že veljajo za učno gradivo saksofonistov mlajših generacij, prav tako vztrajno raste njegova publika na družbenih omrežjih. V Slovenijo prihaja prvič, na festivalu SAXGO pa se bo predstavil skupaj z Big bandom RTV Slovenija pod vodstvom Tadeja Tomšiča.

 


 

BOŠTJAN SIMON – umetniški vodja za JAZZ & IMPROVIZACIJO

Boštjan Simon se je po zaključenem šolanju na Konservatoriju v Amsterdamu vrnil v Slovenijo in soustvaril številne zasedbe z mednarodnim dometom. Z zasedbami Trus!, Velkro in Litošt je govorico improvizacije predstavil na odrih, ki le-te niso bili navajeni. Trenutno vodi skupino  There Be Monsters, s katero nastopa po Sloveniji in okolici, poleg tega pa je občasno aktiven še v naslednjih sestavih: TEJO – Trieste Early Jazz Orchestra, Big band RTV Slovenija,  Milan Stanisavlević kvintet,  Robert Jukič kvartetBoštjan Simon Quintet, Quartzite Quartet in Big band Nova. Osredotoča se na saksofonsko improvizacijo v povezavi z živo elektroniko ter na poliritmične prijeme pri kompoziciji, kar lahko preverimo v zadnjem Boštjanovem audio-vizualnem projektu Etceteral z Marekom Fakučem in Lino Rica.

 

 

 

Kontakt

 

Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, kontaktna oseba in koordinatorica projekta

Skip to content