12. 1. / Četrtek / 20:00

“The Duke: legenda po imenu Ellington”

Velika dvorana
12. 1. / Četrtek / 20:00

“The Duke: legenda po imenu Ellington”

Velika dvorana

The Duke: legenda po imenu Ellington

Trieste Early Jazz Orchestra – TEJO

Tom Hmeliak, dirigent
Paolo Venier, solist
Trio Sophisticated Ladies: Jasna Gornik, Rosa Mussin in Sara Roversi
Livio Laurenti, umetniški vodja

Koncert, posvečen največjemu skladatelju in dirigentu v zgodovini jazza Dukeu Ellingtonu, je čisto nov projekt Trieste Early Jazz Orkestra – TEJO, ki že več kot desetletje polni dvorane in trge z jazzom iz zgodnjega obdobja.

Po prejšnjem projektu zasedbe, zgrajenem okrog lika Georgea Gershwina, je tokratni, ki je posvečen zapuščini Dukea Ellingtona (1899—1974), ‘naravno’ nadaljevanje muzikoloških in filoloških raziskav desetletnega obstoja in delovanja tržaškega jazz orkestra. Po tem, ko je TEJO zgradil svoj repertoar okrog Roaring 20-ih in slovitega harlemskega Cotton Cluba, se je zdelo, da so se glasbeniki dolžni pokloniti največjemu skladatelju in frontmenu v celotni zgodovini jazza, čigar prvi pomembnejši koncerti so bili prav v Cotton Clubu leta 1927. Ellington je prispeval k temu, da se je izvorni jazz, ki ga s posebno tenkočutnostjo poustvarja TEJO, preusmeril v moderne forme in s tem postal pravi mejnik v zgodovini glasbe, tako zelo, da je tudi veliki trobentač Miles Davis rekel, da “se mu mora vsak glasbenik iskreno zahvaliti”.

Glasbeniki želijo s tem projektom seznaniti občinstvo vseh starosti in kulturnih okolij z repertoarjem in zgodovino tega velikega temnopoltega umetnika ter ob tem dodeliti ustrezno mesto Ellingtonovi biografiji, ki se neizogibno prepleta z dolgim ​​in še vedno nedokončanim procesom rasne emancipacije. Orkester si prizadeva prav z glasbo dvigniti zavest o (žal) še vedno aktualni tematiki: rasnih predsodkih. Konkreten primer možnega sobivanja prihaja prav iz orkestra italijanskih in slovenskih glasbenikov, ki povezani z univerzalnim jezikom glasbe, sodelujejo, ustvarjajo in se učijo drug od drugega.

Na januarskem koncertu bomo lahko prisluhnili mojstrovinam, kot so “Take The A Train”, “Caravan”, “Mood Indigo” in mnogim drugim najbolj reprezentativnim Ellingtonovim stvaritvam.

Koncert je nastal v čezmejnem sodelovanju z italijanskim Društvom NuovaMultimusica.

Vstopnina: 7 €

Blagajna