22. 5. / Nedelja / 11:00

22. 5. / Nedelja / 11:00

TAKRAT SE SPOMNI, BISTRA SOČA – Gluho Vrhovlje

TAKRAT SE SPOMNI, BISTRA SOČA

Glasba in likovna umetnost v Posočju

Šest poti med mestnimi in podeželskimi cerkvami
Šest primerov ljudske umetnosti in glasbe
Šest izletov med srednjim vekom in renesanso

ENSEMBLE DRAMSAM
Fabio Accurso, lutnja, citra, prečna flavta
Alessandra Cossi, glas,  symphonia
Marco Ferrari, kljunaste flavte, dvojna flavta, dude
Fabio Tricomi, fidel, flavta, tamburin, drumlica

Andrea Bojic, umetnostna zgodovinarka
Paola Chiopris, umetnostna zgodovinarka

Cerkev sv. Andreja, Vrhovlje pri Kožbani
Enoladijsko cerkev iz druge polovice 15. stoletja hrani v prezbiteriju srednjeveške freske med katerimi je sedem angelov z glasbenimi inštrumenti. Poslikava sledi ikonografskemu tipu »kranjskega prezbiterija«, ki se pogosto pojavlja na našem območju.

Takrat se spomni, bistra Soča je naslov čezmejnega projekta, ki ga organizira društvo Dramsam iz sosednje Gorice v koprodukciji s Kulturnim domom Nova Gorica. V okviru glasbenega cikla 6-ih koncertov Ansambla Dramsam na sugestivnih sakralnih prizoriščih na obeh straneh meje, se bosta prepletali glasba in likovna umetnost. V nekaterih cerkvah, ki bodo prizorišče koncerta, se namreč nahajajo čudovite srednjeveške freske, kjer najdemo upodobitve angelov, ki igrajo na različna glasbila.

Proti koncu srednjega veka se v krščanski Evropi zgodi nekaj izjemnega: ljudstvo stopi na prizorišče, ustvari si prostor in priložnost, ko lahko predanost izrazi na svojski glasbeni in umetniški način, proč od razkošja in togosti duhovščine in uradne Cerkve. In ravno daleč od velikih središč, prav v manjših cerkvah, so se ohranile slikarske upodobitve te predanosti. Ta popotovanja po vzpetinah in ravninah Posočja in širše Goriške vas bodo spremljala pri odkrivanju nekdanjega sveta barv in pogledov, pesmi in glasbil, angelov in pastirjev. Pri koncertih sodelujeta tudi umetnostna zgodovinarja Andrea Bojic in Paola Chiopris.

Vstop prost

E: pr@kulturnidom-ng.si