4. 11. / Petek / 17:30

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica
Filmski vrtiljak – sezona 2022/23

Snežni leopard (La panthère des neiges, Francija, 2021, 92 min.), 9+

Snežni leopard je veliko več kot vizualno čudovit film o eni najredkejših in najbolj izmuzljivih velikih mačk; opazovalni dokumentarec, v katerem je pot pomembnejša od cilja, z nami velikodušno deli užitek odkrivanja. Cezar za najboljši dokumentarni film.

Režija: Marie Amiguet, Vincent Munier
Scenarij: Marie Amiguet, Vincent Munier
Fotografija: Vincent Munier, Marie Amiguet, Léo-Pol Jacquot
Glasba: Warren Ellis, Nick Cave
Nastopata: Vincent Munier, Sylvain Tesson
Festivali, nagrade: Cannes (uradni program); cezar za najboljši dokumentarec; nagrada lumière za najboljši dokumentarec; Vancouver; Solun; São Paulo; IDFA
Distribucija: FIVIA – Vojnik

Zgodba
Fotograf narave Vincent Munier povabi pisatelja Sylvaina Tessona, da se mu pridruži pri iskanju skrivnostnega snežnega leoparda. V osrčju tibetanskega višavja ga vpelje v subtilno umetnost čakanja, sledenja in potrpežljivosti. Na popotovanju skozi veličastno, prostrano pokrajino, ki jo naseljujejo nevidna bitja, dvojica razmišlja o človekovem mestu v naravi ter obuja čas, ko so »zveri, ljudje in bogovi še govorili isti jezik«.

Komentarji
»Vizualno osupljivi, s ponižnostjo navdajajoči Snežni leopard je eden tistih redkih filmov o naravi, ki ne govorijo le o /…/ zvereh, temveč tudi o zelo človeški želji, da bi razumeli svoje mesto v svetu.«
Robert Abele, Los Angeles Times

»V velikanskem ogledalu Himalaje se zrcali človekovo mesto v vesolju in tisto, kar je v svoji preteklosti izgubil. Morda pa je v njem nakazanih tudi nekaj poti, nekaj rešitev: če hočemo na našem planetu bolje živeti, se ga naučimo bolje opazovati.«
Adrien Gombeaud, Positif

»Film je najmočnejši, ko pusti, da nad čudovito pokrajino leže tišina, in le s hipnotično glasbo povzdigne podobe v nekaj poetičnega o lepotah matere narave.«
Brian Tallerico, RogerEbert.com

Cena vstopnice
Redna: 5 €
Znižana*: 4 €
*otroci, dijaki in študetje

E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.