16. 9. / Četrtek / 20:00

Grajske harmonije 2021 – 10. koncertna sezona/1. koncert

SANJA REPŠE, violončelo
ALEKSANDRA PAVLOVIČ, klavir

Cikel 10. komornih večerov na gradu Kromberk, ki so se zaradi epidemije covida-19 iz pomladi premaknili v jesen, bosta začeli vrhunski slovenski glasbenici, ki sta skupaj prvič nastopili že v najstniških letih, pravo (odrsko) prijateljstvo pa sta stkali v času študija v Moskvi. Od tedaj sta prehodili skupno koncertno pot, dolgo že več kot 25 let. Gre za violončelistko Sanjo Repše, katere poustvarjalnost zaznamujejo umetniška kreativnost, tehtno in poglobljeno znanje, izjemna tehnična podkovanost, dosledna izpovednost glasbene umetnine in z njo interpretativna dovršenost ter mehkoben, a jasen in odločen ton violončela. Žametni glas godala bo zazvenel ob klavirski spremljavi pianistke Aleksandre Pavlovič, tenkočutne, tehnično izvrstne umetnice, ki s svojo predanostjo in umetniško dovršenostjo navdušuje kot interpretka. Njena izrazna širina ter spoštovanja vreden občutek do odrskega partnerja pa jo uvrščata med vrhunske komorne glasbenike in korepetitorje.

Predstavili bosta dela Sergeja Rahmaninova: najprej bo zazvenela njegova kolosalna, tehnično neizprosna sonata simfoničnih razsežnosti v g-molu, v drugem delu pa nekaj njegovih najodličnejših samospevov, ki jih je Sanja Repše priredila za violončelo in klavir.

PROGRAM:

Sergej Rachmaninov (1873—1943):
Sonata za violončelo in klavir v g-molu, op. 19
Lento. Allegro moderato
Allegro scherzando
Andante
Allegro mosso

Sergej Rachmaninov:
Izbor samospevov
Oh ne, rotim te, ne odhajaj (O net, molju, ne uhodi), op. 4 št. 1
V svojo žalost (Polučila ja na pečal svoju), op. 8 št. 4
Ne poj krasotica (Ne poj krasavica), op. 4 št. 4