27. 6. / Torek / 21:00

KVARTET HABANERA (F) in MAJA LISAC BARROSO (CH/SI)

Grad Kromberk
27. 6. / Torek / 21:00

KVARTET HABANERA (F) in MAJA LISAC BARROSO (CH/SI)

Grad Kromberk

SAKSOFONSKI KVARTET HABANERA s posebno gostjo MAJO LISAC BARROSO

Christian Wirth, sopranski saksofon

Maja Lisac Barroso, sopranski saksofon

Sylvain Malezieux, altovski saksofon

Fabrizio Mancuso, baritonski saksofon

Gilles Tressos, baritonski saksofon

Kvartet saksofonov Habanera tvorijo ljubitelji redko obiskanih glasbenih teritorijev, ki plujejo po različnih glasbenih odrih od sodobnih stvaritev do nenavadnih repertoarjev in transkripcij, od glasb sveta do improvizirane glasbe. Po študiju na pariškem konservatoriju (CNSMDP), kjer je kvartet Habanera prejel prvo nagrado za komorno glasbo, je zasedba najverjetneje ustvarila edinstven rekord z osmimi prvimi mednarodnimi komornimi glasbenimi nagradami (Bordeaux, Sanguinetto, Düsseldorf, Osaka). Vse od njihovega nastanka so snemali za produkcijo Alpha – za njihove albume in zvočne zapise, kot so ”Mysterious morning” (Alpha 010), ”Glazounov, Grieg, Dvořák” (Alpha 041) ter posnetke sodobnih del (Ligeti, Xenakis, Donatoni…) za katere so prejeli številne nagrade (Golden Diapason, priporočila Classica in Répertoire). Kvartet Habanera je iz leta v leto vse bolj slišan v Franciji (Théâtre de la Ville, Opera comique, ”Folles journées” v Nantesu, ”Festival de l’Epau”, IRCAM, Radio France, ”Académie Bach”…) in po vsem svetu (Japonska, Kitajska, ZDA, Kanada, Evropa). Klasični glasbeniki ‘brez fraka’ želijo zabrisati meje klasičnih koncertov, ko na odru v enem večeru združijo Bacha, Reicha, Dvořáka in Ligetija. Louis Sclavis, Dave Liebman, Richard Galliano, Michel Portal ali David Krakaue so slovita imena, ki so se s svojimi improvizacijami zlili v močno uigrani okvir saksofonske četverice. V letu 2023 kvartet Habanera praznuje 30 let svojega obstoja, ki ga bo obeležil s turnejami po vsem svetu.

Maja Lisac Barroso

Maja Lisac Barroso je saksofonistka, profesorica in aranžerka slovenskih korenin rojena v Baslu leta 1980. Po dokončanem klasičnem študiju saksofona na Dunaju in Baslu je bila mnogokrat povabljena na velike odre številnih evropskih držav, Afrike, Mehike in Avstralije. Poleg tega sodeluje kot članica žirije na različnih glasbenih tekmovanjih ter predava na številnih mojstrskih tečajih. Mojstrsko lahko preigrava različne glasbene žanre, njene glasbene aranžmaje pa igrajo saksofonisti svetovnega kova, kot je United States Navy Band iz Washingtona. Maja Lisac Barroso je članica mnogih zasedb, ustanoviteljica saksofonskega kvarteta Zure, v duetu preigrava z bandoneonistom Marcelom Nisinmanom, s pianistom Andriyjem Draganom in jazz kitaristom Juliom Azcanom, s Flamenko kvartetom in plesalko LaTino, nastopa tudi z zasedbo Basel String Quartet. Je prejemnica nagrad in štipendij Novartisa, ustanove Friedl Wald in kantona Basel, leta 2008 pa je bila izbrana za enoletno bivanje v pariški umetniški rezidenci Cité Intérnationale des Arts. Leta 2011 je postala asistentka profesorja Marcusa Weissa na Univerzi v Baslu. Trenutno poučuje na univerzi za glasbo v Freiburg im Breisgauu kot profesorica saksofona na dodiplomskih, podiplomskih in doktorskih študijih ter na na baselskem Jazzcampusu. Leta 2015 je dvakrat nastopila v duetu z ameriškim saksofonistom Branfordom Marsalisom, 2020 posnela albume za založbi Solo Musica/Sony in Prospero Classical. Daljša predstavitev…

SPORED:

Franz Schubert (1797—1828)

Priredba za pet saksofonov: Maja Lisac Barroso

Godalni kvintet C-Dur op. post. 163 D956
Allegro ma non troppo
Adagio
Scherzo. Presto –Trio. Andante sosten
Allegretto – più allegro – più presto

Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in