22. 9. / Četrtek / 20:00

Miriam Encinas Laffitte, flavta, tolkala,
Giovannangelo De Gennaro, glas, viela, flavte, dude
Peppe Frana, lutnja, oud, afganistanski Rebab

Spomladi leta 1403 je kralj Henrik III. “bolni” svojemu komorniku Ruyu Gonzalezu de Clavijo naročil, naj vodi diplomatsko misijo na Tamerlanov dvor v Samarkandu. Deset tisoč kilometrov, ki ga ločijo od Cádiza, kjer se odpravi na pot, in današnjega Uzbekistana, je predmet bolj znanstvenega kot literarnega potopisa, v katerem z veliko podrobnostmi in anekdotami opisuje južno Italijo, Dodekanez, Konstantinopel (kjer bo konvoj ostal nekaj mesecev), Armenijo, Perzijo, puščave in gore ob svilni cesti ter nazadnje Samarkand, kamor je prispel 8. septembra 1404.

Koncert poskuša slediti stopinjam Gonzaleza de Clavija in njegovih popotnikov na dveh ravneh: zgodovinsko-geografski, ki se dotika repertoarja nekaterih krajev, opisanih v glasbenem itinerariju, začenši s španskimi pesmaricami iz 15. stoletja in z glasbo iz obdobja Timuridov, rekonstruirano okoli redkih ohranjenih skladb Abd al-Qadir Maraghija, glasbenika, teoretika in pesnika, ki je umrl v Samarkandu leta 1435. Drugi vidik je “kulturni”, ki v izvedbi povezuje instrumentarij in slogovne značilnosti, značilne za krščanski Iberski polotok poznega srednjega veka, s tistimi iz raznolikih islamskih koinè, ki so se razširile od Srednje Azije do Granadskega sultanata.

Koncert je nastal v koprodukciji z društvom Dramsam iz sosednje Gorice in festivalom Musica Cortese.

Vstop prost.

T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si

Uro pred koncertom bo organiziran voden ogled Vile Vipolže.