17. 4. / Ponedeljek / 20:15

NURIT STARK, violina, viola
NATALIE CLEIN, violončelo
CÉDRIC PESCIA, klavir

S tako zahtevnim in sporočilno močnim sporedom, kot ga napovedujemo za aprilski abonmajski koncert, se lahko spopadejo zgolj najdrznejši vrhunski virtuozi in najbolj pronicljivi glasbeniki obenem. Izraelska violinistka Nurit Stark, britanska violončelistka Natalie Clein in francosko-švicarski pianist Cédric Pescia so brez dvoma takšne vrste glasbeniki. Vsak zase je zgradil izjemno glasbeno kariero, ki ga vodi na osrednja koncertna prizorišča po vsem svetu. Danes vsi trije redno koncertirajo z uglednimi orkestri in pod taktirko priznanih dirigentov, predstavljajo pa se tudi kot komorni glasbeniki.

Za novogoriški koncert so izbrali program v znamenju glasbe nekoč zasmehovanega in nerazumljenega, danes pa kultnega skladatelja Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča (1906–1975). S svojimi petnajstimi simfonijami sodi med največje simfonike 20. stoletja. Je tudi avtor vrste orkestrskih koncertov, baletov in oper. Ustvaril je številne samospeve, klavirsko in komorno glasbo, med drugim petnajst godalnih kvartetov. Skupaj s Prokofjevom velja za utemeljitelja sodobnega ruskega nacionalnega sloga. Šostakoviču je zaradi svojega izjemnega genija bolje kot komurkoli drugemu uspelo v glasbo prenesti vzdušje sovjetske Rusije na začetku 20. stoletja, kasnejšo vojno in težave pri obnovi družbe ter življenja iz opustošenja: veselost, hrepenenje, otožnost, dramatičnost, strast, počasnost, tišino, vojno, skoraj grozo, smrt … Njegovi moči se ni mogoče upirati, njegova duhovitost je zapeljiva, izvirnost silovita. Ne verjamete? Prepričajte se na aprilskem abonmajskem koncertu.

PROGRAM:

D. Šostakovič: Sonata za violončelo in klavir v d-molu, op. 40
D. Šostakovič: Trio za violino, violončelo in klavir št. 2 v e-molu, op. 67
D. Šostakovič: Sonata za violo in klavir v C-duru, op. 147

17 € – redna cena
12 € – znižana cena (upokojenci)
10 € – znižana cena (dijaki in študentje)

E:
blagajna@kulturnidom-ng.si