6. 5. / Petek / 20:15

NOTRE DAME V PLAMENIH (2022)

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica
6. 5. / Petek / 20:15

NOTRE DAME V PLAMENIH (2022)

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica
Teden evropskega filma 2022

Notre Dame v plamenih (Notre-Dame Brule, Francija, Italija, 2022, 110 min.)

Režija: Jean-Jacques Annaud
Scenarij: Jean-Jacques Annaud, Thomas Bidegain
Igrajo: Samuel Labarthe, Jeremie Laheurte, Eloide Navarre
Distribucija: Blitz Film & Video Distribution

Film predstavlja ponazoritev uničujočega dogodka, ki se je zgodil 15. aprila 2019, ko je pariška katedrala utrpela največji požar v zgodovini. Žrtev sicer ni zahteval, je pa uničil 93 metrov visok zvonik, streho katedrale, grozilo je uničenje celotne mojstrovine in dragocenih umetnin v njej.

Pariška katedrala Notre Dame de Paris ali krajše Notre Dame je ena največjih znamenitosti francoske prestolnice. Stoji v samem osrčju Pariza na otoku Ile de la Cite sredi Sene. Od leta 1991 je del svetovne kulturne dediščine pod zaščito Unesca. 15. aprila 2019 začne v ostrešju tleti požar, a gasilcev nihče še pol ure ne obvesti. Neustrašni junaki v tekmi s časom postavijo svoja življenja na kocko, da bi omilili škodo zaradi požara in rešili, kar se rešiti da. In katedrala vsebuje neprecenljive verske relikvije, kot sta trnova krona, za katero se domneva, da je izvirnik iz križanja in žebelj s pravega križa. Razumljivo je, da so relikvije varno zaklenjene – toda kdo ima ključ?

Zanimivost

• Med ustvarjanjem filma je režiser na družbenih omrežjih pozval ljudi, da mu pošljejo svoje »live« posnetke, ki bi pomagali pri časovnici in poustvarjanju dogodkov v Parizu 15. aprila 2019. Dobil je preko 6.000 posnetkov iz celega sveta, kar je potrdilo, da je bil to dogodek svetovnih razsežnosti.
  • Pri snemanju filma je bila uporabljena najboljša možna tehnologija, s katero je bilo možno oživeti ta historičen dogodek.

5 €, 4 €

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.

E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si