Kulturni dom Nova Gorica, Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica

T: + 386 5 335 40 10

Group 10708
28. 9. 2024 / Sobota / 20.00

NADZEMELJSKE ZVOČNE POKRAJINE

Mala dvorana
28. 9. 2024 / Sobota / 20.00

NADZEMELJSKE ZVOČNE POKRAJINE

Mala dvorana
Festival srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae 2024

 

NADZEMELJSKE ZVOČNE POKRAJINE

 

GOMBAČ – RAON (Slovenija – Portugalska)

 

Boštjan Gombač, duduk, rekonstrukcija najstarejšega glasbila na svetu, klarinet, bas klarinet, melodike, žvižg, lira, žepna trobenta, krilovka, bodhran, glas, zvočila

Eduardo Raon, harfa in elektronika

 

Boštjan Gombač je slovenskemu občinstvu dobro poznana osebnost. Pihalec “brez meja” je v svoji bogati in eklektični 20-letni karieri posnel 140 albumov z najrazličnejšimi zasedbami, leta 2017 pa je tudi prejel nagrado Prešernovega sklada. Tokratni projekt Gombač-Raon bo veliko več kot umetnost dveh glasbenikov, na dveh glasbenih inštrumentih. Kot umetnika sta nedvomno »posebneža« med klasično izobraženimi glasbeniki, saj ju nemiren ustvarjalni duh ves čas potiska v nove izzive, nove projekte in predvsem v nove zvočne krajine ter svetove. Tovrstni sferi bo zagotovo sledila presenetljiva glasbena izkušnja: ustvarjalca bosta na koncertu izvedla svoje avtorske skladbe, v katerih se prepletata glasba, ki sta jo ustvarila za film in gledališče, ter celo improvizacija. Njuno izvajanje lahko opišemo kot film z dolgimi kadri, ki občinstvo popelje od melanholičnih zvokov, armenskega duduka preko rekonstrukcije najstarejšega glasbila pa vse do zvokov narave, ptic, vetra, ko se s harfo in elektroniko ter različnimi glasbili in zvočili sprehajata po zvočnih pokrajinah.

 


 

Boštjan Gombač je znan slovenski multi-inštrumentalist ter skladatelj glasbe za gledališče, film in televizijo, tuje pa mu niso niti odrske deske. Že med študijem klarineta, pod mentorstvom prof. Jožeta Kotarja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, se je navduševal nad različnimi glasbenimi zvrstmi. Glasbena pot ga je namreč že kot najstnika popeljala po svetu in mu odpirala nova obzorja v glasbenem izražanju. Njegovo delo preteklih petindvajsetih let lahko zasledimo na približno 150-ih nosilcih zvoka in zajema vse, od etna do resne glasbe. Ustvaril je glasbo za 50 gledaliških predstav, 40 dokumentarnih filmov in radijsko igro. Je mojster pihal, kot so klarinet, kositrne piščali in okarine, igra na pojočo žago, bodhran in theremin, ter kopico drugih nenavadnih inštrumentov in zvočil, ki jih le redko zasledimo na koncertnih odrih. S skupino Terra Folk je požel mnogo glasbenih nagrad in priznanj, med drugim tudi nagrado občinstva radia BBC3 (World Music Awards), sodeluje pa s skupinami Katalena, Bast, Bachology Quartet, Los Hermanos Muy Simpaticos. Nastopil je že s kopico znanih imen slovenske popularne in resne glasbe in z mnogimi tujimi glasbeniki, kot so Neil Innes, Tommy Emmanuel, The Cat Empire, John McSherry, Arvid Engegard, Susanne Lundeng, Knut Eric Sundquist, Marc Ribot, Greg Cohen, Theodossi Spassov in Josipo Lisac.

 

Eduardo Raon je portugalski klasično izobražen harfist, skladatelj in oblikovalec zvoka, ki živi v Ljubljani. Ob mednarodnem udejstvovanju deluje tudi v Sloveniji. Ustvarja sodobno in improvizirano glasbo in se pri tem igra s kalajdoskopom etno, noise, pop, retro, rock, ambient in elektronske glasbe. Sodeloval je z glasbeniki in zasedbami: I-Wolf, Powertrio, Turbamulta, Maria João & Mário Laginha, Bypass, Ela Não É Francesa Ele Não É Espanhol, Hipnótica, O Espectáculo d’Ontem, Bratko Bibič, Vid Drašler, Goran Krmac Kvartet, Tomaž Grom. Ustvarja glasbo za številne gledališke predstave in performanse. Intenzivno je dejaven na področju filmske glasbe, kjer je zložil in izvedel vrsto glasbenih spremljav filmov, predvsem v Slovenski kinoteki, kot so: Entuziazem. Simfonija Donbasa (Dziga Vertov), Metropolis (Fritz Lang), Die Puppe (Ernst Lubitsch), itd. Z Bratkom Bibičem in Vidom Drašlerjem je soustvarjal glasbo za Bibičev film Na domačem vrtu 3.

 

Glasbenika sta se spoznala že pred enajstimi leti, skupaj pa sta prvič koncertirala leta 2021, v sklopu cikla koncertov Solo – Duo – Solo, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Umetnika sta, poleg velikega števila koncertov, v zadnjih dveh desetletjih napisala in posnela glasbo za številne gledališke in plesne predstave, dokumentarne, animirane in igrane filme ter radijske igre. Njuno delo lahko slišimo na več kot 200 nosilcih zvoka.

 

 

Vstopnina: 8 € (znižana cena), 10 € (redna cena)

 

Kontakt in informacije
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si

 

Koncertni list

Projekt omogočajo

Skip to content