16. 5. / Torek / 20:00

16. 5. / Torek / 20:00

MOJCA PREGELJC, klavir

Dvorana Frančiškanskega samostana Kostanjevica

Mojca Pregeljc je magistrirala z najvišjo oceno in pohvalami komisije spomladi 2022 na Konservatoriju za glasbo Cesare Pollini v Padovi. Jeseni 2021 je bila edina tuja študentka med zgolj štirimi pianisti sprejetimi na podiplomsko izpopolnjevanje, smer komorna glasba na prestižno Akademijo Svete Cecilije v Rimu v razredu Carla Fabiana in Ivana Rabaglie. Hkrati obiskuje tudi glasbeno pedagogiko za klavir pod okriljem Angele Chiofalo na Konservatoriju Svete Cecilije v Rimu.

Njena pianistična pot se je začela pri sedmih letih v razredu Aleksandre Milić na Glasbeni šoli Vinka Vodopivca v Ajdovščini, kjer je zaključila nižjo in višjo stopnjo. Med letoma 2012 in 2016 je bila dijakinja Umetniške gimnazije glasbene smeri v Kopru pod okriljem profesorice mag. Aleksandre Alavanja Drucker. Leta 2018 je bila vpisana v “zlato knjigo Konservatorija Pollini” zahvaljujoč izvedbi “Sonate za dva klavirja in tolkala” Béle Bartόka, s katero je, v sodelovanju s kulturnim združenjem “Amici della musica Padova”, nastopila v okviru pomembnih koncertnih sezon v Padovi in v Piacenzi, oktobra 2018 pa se je udeležila finala državnega tekmovanja »Premio delle arti« v Messini (Sicilija), kjer nastopijo najboljši študenti italijanskih univerz. Imela je čast, da jo je slovenski veleposlanik v Rimu januarja 2022 povabil kot nastopajočo ob slovesnosti ob začetku francoskega predsedovanja Svetu EU v Palači Farnese.

Je edina slovenska štipendistka Farnesine za tuje študente v Italiji za študijsko leto 2022—2023. Kot solistka je prejela kar nekaj priznanj, kot so zlato (2006), dve srebrni (2007, 2015) in bronasto (2009) priznanje na Regijskem tekmovanju mladih glasbenikov primorskih glasbenih šol ter tretjo nagrado na mednarodnem tekmovanju “Musica in laguna” v Chioggi (Italija, 2016). Poleti 2019 je nastopila kot solistka v izvedbi Chopinovega koncerta št. 1 s simfoničnim orkestrom G. Zarlino v Chioggi pod vodstvom dirigenta Pietra Perinija. Kmalu zatem je prejela »Nagrado Campus delle arti« na zaključnem tekmovanju 15. poletnega seminarja Campus delle arti v Bassanu del Grappa (Vicenza) in je kot nagrajenka nastopila na kulturnih inštitutih v Münchnu in Hamburgu jeseni 2022. Med študijem se je izpopolnjevala pri nekaterih najpomembnejših svetovno znanih solistih, kot so K. Bogino (na “Akademiji Perosi” v Bielli), D. Varjon, L. Zilberstein, B. Petrushansky, N. Trull, F. Colli, A. Kornienko, V. Ogarkov, R. Dalibaltayan, L. Pogorelić, C. Chou, E. Séjourné in P. De Maria. Kot solistka ali komorna glasbenica se je občinstvu predstavila že na nekaterih pomembnih odrih v Rimu (dvorana Petrassi v Parco della Musica, Palača Farnese, Avditorij Konservatorija Svete Cecilije, Alfonsi Pianoforti in Casa Sforza), Padovi (Avditorij Pollini), Bielli (Teatro Sociale Villani), Benetkah (Palača Cavagnis), Veroni (Società letteraria di Verona), Pordenone, Trstu, Budimpešti (Müpa s simfoničnim orkestrom NOVA), Ljubljani, Zemonu, Kopru.

SPORED:

Izbori klavirskih preludijev: popotovanje od baroka do današnjih dni

Johann Sebastian Bach (1685—1750):

Preludiji iz dobro temperiranega klavirja

Prva knjiga: št.1 v C-duru, št. 2 v c-molu, št.6 v d-molu, št.10 v e-molu, št. 21 v B-duru

Druga knjiga: št. 6 v d-molu

Frédéric Chopin (1810—1849):

Izbor iz Preludijev Op. 28

št. 1 v C-duru, št. 3 v G-duru, št. 4 v e-molu, št. 6 v h-molu, št. 8 v fis-molu, št. 13 v Fis-duru,

št. 17 v As-duru, št. 18 v f-molu, št. 22 v g-molu

Nino Rota (1911—1979):

Izbor iz 15 preludijev za klavir