Kulturni dom Nova Gorica, Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica

T: + 386 5 335 40 10

Group 10708
21. 3. / Petek / 20:15

MOJA NAJLJUBŠA TORTA (2024)

Mala dvorana
21. 3. / Petek / 20:15

MOJA NAJLJUBŠA TORTA (2024)

Mala dvorana
Filmsko gledališče 2024/25 – za abonma in izven

 

Moja najljubša torta (Keyke mahboobe man, Iran, Švedska, Nemčija, Francija, 2024, barvni, 97 min.)

 

 

Režija: Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha

Scenarij: Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha

Fotografija: Mohamad Hadadi

Montaža: Ata Mehrad

Igrajo: Lili Farhadpour (Mahin), Esmaeel Mehrabi (Faramarz), Mohammad Heidari (mladi taksist), Melika Pazouki (dekle v parku)

Produkcija: Caractères Productions, FilmSazane Javan, Hobab, Watchmen Productions, ZDF/Arte

Festivali, nagrade: Berlin 2024: nagrada ekumenske žirije za najboljši film tekmovalnega programa, nagrada FIPRESCI za najboljši film tekmovalnega programa; Karlovi Vari 2024; Edinburg 2024; Hongkong 2024

Odziv občinstva: izrazita naklonjenost, ki ne zraste pogosto do navdušenja, a še redkeje zaide v negativno kritiko

Odziv kritike: bolj ali manj izrazita naklonjenost z resnično redkimi kritičnimi glasovi

Distribucija: Demiurg

Žanr: romantična komedija

 

 

Zgodba

Odkar je 70-letni Mahin umrl mož, hči pa se je za nedoločen čas preselila v Evropo, je ta v svojem teheranskem stanovanju živela svoje osamljeno življenje. Nekega popoldneva jo med srečanjem s prijatelji ob čaju povsem nepripravljeno in presenečeno doleti poplesavanje njenega srca. Vanj se namreč znova, po resnično dolgem času naseli iskra ljubezni. Tistega popoldneva namreč naleti na osebo, ob kateri se nenadoma počuti kot oživljena in prebujena. In ko se popoldan prevesi v večer, ji slednja prinese nova in nova nepredvidena presenečenja in prebujene spomine.

 

Komentar

»Ta resnično okusna filmska poslastica je bila na letošnjem berlinskem festivalu prava mala senzacija, saj jo je oboževala tako kritiška srenja kot tudi najširše občinstvo. Z zajetno mero skromnosti, a tudi strasti je ustvarjalnemu dvojcu Maryam Moghadam in Behtashu Sanaeeha uspelo posneti filmsko delo, v katerem takoj prepoznamo resnično okusno in ubrano uravnoteženost med izrazito prisrčno, skoraj osladno vljudnostjo in naklonjenostjo ter tistim skoraj grenkim priokusom, ki se ga še dolgo po ogledu ne moremo kar tako znebiti. Iranske oblasti jima seveda niso dovolile uradne predstavitve na berlinskem festivalu. Vseeno pa je dvojcu uspel resnično veliki met, saj njuno delo zapeljuje in se globoko čustveno dotakne skoraj vsakega in vsakršnega občinstva v dvoranah po svetu.«

Iz predstavitve na aucklandskem festivalu

 

»Ta čudovito prisrčni, sladki in zabavni film bo nedvomno spodbudil diskusijo na temo ustvarjalnosti pod avtoritarnimi režimi, oziroma konkretneje, zastavil in poskušal odgovoriti na vprašanje, ali niso prav tovrstni rigidni in represivni režimi svojska zibelka umetniških presežkov. K razmisleku o tem nas spodbujata sama ustvarjalca in njuna osebna izkušnja z iranskim režimom. Znano je namreč, da jima je ta prepovedal odhod v Berlin, kjer sta hotela med nastopom v tekmovalnem programu osebno promovirati svoje delo. A očitno se je nato režimu zazdelo, da to ni dovolj, da je treba na ustvarjalca še močneje pritisniti. In tako so pred nekaj meseci predstavniki režima obiskali pisarniške prostore njune produkcijske hiše ter tam zasegli računalnike in njihove diske. Na srečo samega filma, ki je s svojim toplim humanizmom prepričljiva obsodba tovrstne bedaste in štoraste represije, niso našli.«

Peter Bradshaw, The Guardian

 

Izjava avtorja

»Ko so naju po berlinski premierni projekciji spraševali, kako bi opredelila najin film, sva kar dolgo razmišljala o tem. A nato se nama je končno posvetilo, da je najbolj preprosta in zgoščena opredelitev pravzaprav hkrati tudi najbolj natančna. Tu ni kaj veliko razpravljati in se poglabljati, stvar je zelo preprosta: zgodba filma nam omogoči vpogled v vsakodnevno življenje žensk srednjih let in pripadnic srednjega razreda v sodobnem Iranu. To je namreč tista demografska skupina, ki do danes praktično ni dobila svojega mesta v sodobnem iranskem filmu, o kateri se je komaj kdaj kaj malega spregovorilo in o kateri filmske upodobitve skoraj ne obstajajo. Prav slednje naju je dokončno prepričalo, da se te zgodbe preprosto morava lotiti.«

Maryam Moghadam in Behtash Sanaeeha, režiserja in scenarista

Cena vstopnice
Redna: 5,5 €
Znižana*: 4,5 €
*otroci, dijaki in študentje

 

 

Kontakt in informacije
T: 05 335 40 15
E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si

 

 

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.

Mogoče vas zanima tudi …

Skip to content