11. 5. / Četrtek / 20:00

Grajske harmonije 2023 – 12. koncertna sezona/3. koncert

Lovorka Nemeš Dular, klavir
Jasmina Trajčeska, klavir

Makedonska pianistka Jasmina Trajčeska in slovenska pianistka Lovorka Nemeš Dular sta svoje dolgoletno sodelovanje zlili v projekt, ki sovpada z 20. obletnico njune koncertne kariere, 30. obletnico samostojnosti obeh držav, iz katerih prihajata, ter s častitljivo 95-letnico velikega slovenskega skladatelja Janeza Matičiča, ki je pred kratkim zaključil svojo življenjsko pot.

Za tokratni koncert v grajskih prostorih sta glasbenici širokega formata, predani tako solističnemu kot tudi komornemu muziciranju, pripravili skoraj celoten prerez Matičičevih del. Janez Matičič se je že v zgodnji mladosti posvečal violini in klavirju, a ga je slednji tako prevzel, da je ustvaril enega najobsežnejših in najbolj profiliranih klavirskih opusov v vsej slovenski glasbeni zakladnici. Koncertni program zaobjema tako stvaritve iz težkih časov druge svetovne vojne, povojnih kompozicij iz časa študija pri L. M. Škerjancu, iz predpariškega in pariškega obdobja, ko je študiral pri Nadii Boulanger, kot skladbe, ki jih je ustvaril dosti kasneje. Poleg nekaterih znanih del bodo zazvenele še njegove nedavno revidirane in javnosti pretežno neznane kompozicije zgodnejšega datuma. Glasbenici, ki se redno predstavljata na številnih glasbenih festivalih doma in v tujini, bosta koncert zaokrožili še z novim delom za klavir štiriročno makedonske skladateljice Biljane Bojović, ki navdih črpa iz balkanske ljudske in pravoslavne cerkvene glasbe.

Okvirni program:
J. Matičič, B. Bojović

Cena vstopnice:
Posamezna vstopnica: 13 €
Znižana vstopnica: 9 €
(za dijake, študente in upokojence)

Brezplačna vstopnica: brezposelni (ob predložitvi veljavnega potrdila o brezposelnosti)

E: pr@kulturnidom-ng.si