1. 4. / Sobota / 11:03

1. 4. / Sobota / 11:03

KNJIGA OB 18.03: Pogovor s pisateljem Sebastijanom Pregljem

Goriška knjižnica Franceta Bevka

Niz literarnih srečanj združenja Knjiga ob 18.03 / Il libro delle 18.03, v katerem sodelujemo tudi Kulturni dom Nova Gorica in Goriška knjižnica Franceta Bevka, se vrača v spomladanski različici. Že od leta 2008 je kulturna referenčna točka ne le za soško območje, pač pa za celotno regijo in predstavlja avtorje iz cele Italije. Srečanja se od takrat niti v najzahtevnejših časih covida-19 niso nikoli povsem prekinila, ampak so se nadaljevala z uporabo različnih pristopov za srečevanje z avtorji na daljavo.

Gorica ostaja glavno prizorišče srečanj, ki pa bodo tokrat popeljala Gorico in promocijo prihajajočega projekta Evropske prestolnice kulture – GO!2025 tudi drugam. In to že od vsega začetka, od 1. aprila 2023 dalje, ko bo s prvim spomladanskim literarnim srečanjem v Novi Gorici, natančneje ob 11.03 v Goriški knjižnici Franceta Bevka potekala predstavitev prevoda slovenskega pisatelja Sebastijana Preglja V Elvisovi sobi (založba GoGa). Knjiga ki je leta 2022 pri založbi Mondadori doživela prevod v italijanski jezik, nosi naslov Il giorno in cui finì l’estate. Na dvojezični predstavitvi se bo z avtorjem pogovarjal Marko Marinčič, nekdanji novinar Primorskega dnevnika, za konsekutivni prevod pa bo poskrbel Peter Szabo.

Niz srečanj Knjiga ob 18.03 se bo ustavil tudi v drugih pomembnih mestih italijanske goriške regije: od Unescovega Ogleja, kjer bosta dve srečanji v starorimskem domusu Tita Makra in v prostorih Narodnega muzeja, do že tradicionalnih prizorišč v občini Zagraj in v Vili Codelli v Moši.

Letošnji niz bo vključeval tudi projekt usposabljanja, ki je del pobude Ergo Gulp! na pobudo Občine Gorica in Mednarodnega inštituta za sociologijo v Gorici. Namenjen je univerzitetnim študentom in drugim mladim, njegov cilj pa je na izviren način, ki so si ga zamislili, načrtovali in ga bodo izvajali prav mladi, spodbuditi sodelujoče v projektu k branju in razmišljanju. Projekt je rezultat sodelovanja z združenjem  Knjiga ob 18.03 in je namenjen tudi pripravi večjega zaključnega dogodka, posvečenega branju kot pomembnem koraku pri usposabljanju izkušenih in ozaveščenih mladih bralcev.

Niz srečanj Knjiga ob 18.03 se bo v pomladanski preobleki tako kot zadnji dve leti zaključil 6. maja 2023 s tretjo podelitvijo nagrade Roberto Visintin, ki jo organizirata in promovirata kulturno društvo Apertamente in Robertova družina, v spomin na mladega učenjaka, ki se je prerano poslovil pred nekaj leti. Ocenjevalno komisijo, ki bo izbirala zmagovalca in se bo z njim pogovarjala na podelitvi, sestavljajo novinarka Emanuela Masseria, nekdanji direktor Posoške državne knjižnice Marco Menato in Andrea Bellavite, novinar in direktor Družbe za upravljanje oglejske bazilike.

Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov

E: pr@kulturnidom-ng.si