25. 9. / Nedelja / 17:00

Festival srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae 2022

Josquin Desprez – Ave Maris Stella

CAPPELLA PRATENSIS (Belgija)
Straton Bull, sopran in umetniško vodstvo
Andrew Hallock, kontratenor
Lior Leibovici, tenor
Peter de Laurentiis, tenor
Marc Busnel, bas

Josquin Desprez je bil glasbeni zvezdnik leta 1500. Kot veliko drugih franko-flamskih skladateljev in pevcev je tudi Josquin veliko let preživel v Italiji, kjer je deloval kot pevec v Sikstinski kapeli v Rimu, v Ferrari in v Milanu. Kot oče renesančnega večglasja, ki je ta stil izpilil do popolnosti, je bil tako znan, da se je że v času njegovega življenja v želji po boljši prodaji začelo pojavljati veliko ponarejenih kompozicij z njegovim imenom.

Maša Ave Maris Stella je eno najpomembnejših del renesančne polifonije. Josquin jo ja napisal ob koncu 15. stoletja v Rimu, ko je bil pevec v Sikstinski kapeli. To nebeško glasbo bo, skupaj z drugimi Mariji posvečenimi moteti in gregorijanskimi korali, izvedla ena najpomembnejših vokalnih skupin Cappella Pratensis, ki se osredotoča predvsem na raziskovanje in poustvarjanje repertoarja Josquina in njegovih sodobnikov. Ta Belgijska skupina je v 35-ih letih delovanja prejela več prestižnih nagrad.

Koncertni list

Vstop prost.