18. 3. / Sobota / 20:15

IZGUBLJENI KRALJ (2022)

Mala dvorana
Filmska sezona 2022/23

Izgubljeni kralj (The Lost King, Velika Britanija, 2022, 108 min.)

Film o amaterski zgodovinarki, ki pomaga najti več kot petsto let izgubljene posmrtne ostanke enega najbolj kontroverznih angleških kraljev, Riharda III., je bil posnet po resnični zgodbi.

Režija: Stephen Frears
Scenarij: Stephen Frears, Jeff Pope
Fotografija: Zac Nicholson
Montaža: Pia Di Ciaula
Igrajo: Sally Hawkins (Philippa Langley), Steve Coogan (John Langley), Harry Lloyd (Richard III.), James Fleet (John Ashdown-Hill), Phoebe Pryce (Jo Appleby), Lee Ingleby (Richard Taylor), Jessica Hardwick (knjigarnarka), Robert Jack (Alex), John-Paul Hurley (Buckingham)
Festivali, nagrade: Toronto 2022
Distribucija: FIVIA – Vojnik
Žanr: komična drama

Philippa je pisateljica srednjih let, ki se spopada z zdravstvenimi težavami in nedavno ločitvijo. Ko odkrije skupino amaterskih zgodovinarjev, ki želijo povrniti ugled Rihardu III., njeno življenje dobi nov smisel. Z veliko vnemo in vztrajnostjo, ki že meji na nezdravo obsedenost, se loti brskanja po zgodovinskih virih in ugotovi, da se kraljevi posmrtni ostanki – morda! – skrivajo pod parkiriščem v Leicestru. Njena trditev naleti na zasmehovanje in skepso pri stroki in v javnosti ter na nerazumevanje pri prijateljih, razen njenega bivšega moža. A to Philippi ne vzame poguma. Z vso vnemo sledi svojemu občutku ter se pogumno spopade z najuglednejšimi zgodovinarji in akademiki ter jih prisili, da začnejo znova razmišljati o enem najbolj kontroverznih kraljev v zgodovini Anglije in se dokopljejo do neprecenljive zgodovinske najdbe.

Komentar
“Mislim, da je Univerza v Leicestru domnevala, da bo njihova pripoved ostala neizpodbijana za vse večne čase. /…/ Nisem povsem prepričan, zakaj so se odločili, da Phillippo potisnejo v ozadje /…/. Na vsaki točki je bila razvrednotena v opombo. Zato sem vedel, da bodo razburjeni, ko bo nekdo spodbijal njihovo različico dogodkov.”
Steve Coogan

Redna: 5 €
Znižana*: 4 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.