3. 5. / Torek / 20:15

IZGUBLJENE ILUZIJE (2021)

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica
Svetovni dan svobode tiska

Izgubljene iluzije (Les illusions perdues, Francija, 2021, 141 min.)

Razkošna filmska priredba istoimenskega Balzacovega romana je pripoved o ljubezni, poželenju, bolestnih literarnih ambicijah ter moči medijev in denarja.

Režija: Xavier Giannoli
Scenarij: Xavier Giannoli
Fotografija: Christophe Beaucarne
Igrajo: Benjamin Voisin (Lucien), Cécile de France (Louise), Vincent Lacoste (Etienne Lousteau), Xavier Dolan (Nathan), Salomé Dewaels (Coralie), Jeanne Balibar (markiza d’Espard), Gérard Depardieu (Dauriat), André Marcon (baron du Châtelet), Louis-Do de Lencquesaing (Finot), Jean-François Stévenin (Singali)
Festivali, nagrade: Benetke 2021, San Sebastian 2021
Distribucija: Fivia – Vojnik

Francija, 19. stoletje. Mladi, še ne uveljavljeni pesnik Lucien živi v podeželskem mestecu Angoulême. Podnevi dela v tiskarni, ob večerih pa piše pesmi in ljubimka z aristokratinjo Louise. Ko se po mestu o njiju razširijo zlobne govorce, skupaj pobegneta v Pariz, kjer pa Louise svojega mladega ljubimca kmalu zapusti. Prepuščen samemu sebi Lucien začne spoznavati zakulisje velemesta, ki ga poganjata sla po dobičku in brezsramna hinavščina v časopisnih medijih in ti v tistem času pridobivajo vedno večjo moč in vpliv.

Izjava avtorja
»Balzacov roman razkriva matrico sodobnega sveta, trenutek, preden se je vsa civilizacija predala vladavini dobička. Ta premik sem želel podaljšati s pomočjo kinematografije in si ob tem vzeti svoboščine z izvirnim besedilom, ki bi omogočile izraz njegovega duha.«
Xavier Giannoli

Režiser
Xavier Giannoli je bil rojen leta 1972 v mestu Neuilly-sur Seine, Francija. Za kratki film L’interview je bil leta 1988 nagrajen z zlato palmo na canskem festivalu. Od 2003 do danes je posnel osem celovečercev, ki so bili skoraj vsi prikazani na uglednih mednarodnih festivalih v Cannesu, Benetkah in San Sebastianu.

5 €, 4 €

E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.