23. 9. / Petek / 18:00

Federico Rossignoli, renesančna kitara

Cerkev sv. Mihaela, Šmihel
Festival srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae 2022

Gregor Brayssing – prvi virtuoz na kitari?

Federico Rossignoli (Italija), renesančna kitara

V Augsburgu rojeni lutnjist in kitarist Gregor Brayssing se je leta 1547 po zmagi Karla V. v bitki pri Mühlbergu preselil v Francijo, kjer je leta 1553 izdal zbirko skladb za renesančno kitaro. Verjetno je bil tudi eden prvih virtuozov na tem v Sredozemlju rojenem inštrumentu s štirimi pari strun, za katerega je napisal več fantazij, intabulacij psalmov in francoskih šansonov, in tudi izjemno zanimivo Guerre, ki opisuje zgoraj omenjeno bitko.

Tržačan Federico Rossignoli je ravnokar izdal svojo prvo solistično zgoščenko, ki je tudi prva, ki vsebuje celotni Brayssingov opus za ta zanimivi inštrument.

Koncertni list

Koncert je nastal v sodelovanju s festivalom CONFINI – FEM – Friuli Early Music.

Po koncertu bo ob 19.15 sledila krajša predstavitev fresk v cerkvi sv. Mihaela, ki jo bo vodila gospa Minka Osojnik (ZVNKD Nova Gorica).

Vstop prost.

E: pr@kulturnidom-ng.si