10. 10. / Ponedeljek / 20:15

Samuel Sedano, 2. viola
Floris Fortin, 1. violončelo
Dorottya Standi, 2. violončelo

Godalni oktet Oberton, v katerem igrajo godalci iz Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske ter Latvije, Rusije in Ukrajine, od ustanovitve leta 2015 nastopa po vsej Evropi in žanje priznanja glasbene kritike. Njihova mednarodna bibliografija nastopov in posnetkov je naravnost osupljiva, četudi delujejo v tej oziroma eni najredkejših in obenem najzahtevnejših komornih zasedb komaj sedem let. Osmerici godalcev je zasedba godalnega okteta nenehen umetniški izziv in vzpodbuda za odkrivanje brezmejnih možnosti godalnih instrumentov ter repertoarne pestrosti, od (peščice) standardnih del, izvirno nastalih za godalni oktet, prek znanih priredb do redko izvajanih skladb in novitet oziroma krstnih izvedb. Mladim glasbenikom je skupen en sam cilj: muziciranje na visoki ravni kot uresničitev enotnosti v glasbi.

Za otvoritveni abonmajski koncert so člani okteta, v katerem igra tudi goriška violinistka Veronika Brecelj, izbrali zanimiv program, ki so ga opisali z besedami »V začetku je bil Mendelssohn«. Mendelssohn je bil namreč prvi, ki je napisal delo za godalni oktet in navdihnil druge skladatelje. Zato bodo izvedli njegovo prvo verzijo okteta, ki se malenkost razlikuje od standardne različice. Nadaljevali bodo z delom Andreasa Romberga, ki je že pred Mendelssohnom leta 1820 napisal delo za dvojni kvartet, program pa bodo zaokrožili z oktetom Mendelssohnovega študenta Nielsa Gadeja, na katerega je učitelj močno vplival.

Godalni oktet Oberton nenehno išče nove poti, kako povezati ljudi z močjo glasbe. Verjamemo, da vas bodo kljub svoji mladosti navdušili z muziciranjem na vrhunski umetniški ravni.

PROGRAM:

F. Mendelssohn-Bartholdy: Godalni oktet v Es-duru, op. 20(prva verzija l. 1825)
A. Romberg: Dvojni kvartet v d-molu, op. Posthumum
N. Gade: Oktet v F-duru, op. 17