13. 4. / Četrtek / 20:00

Grajske harmonije 2023 – 12. koncertna sezona/2. koncert

CVETO KOBAL, flavta

JAKŠA ZLATAR, klavir

Cveto Kobal koncertira na solističnih recitalih, kot solist z orkestri ter kot član različnih komornih skupin v Evropi, Izraelu, ZDA in na Japonskem. Je profesor na Oddelku za glasbo Pedagoške Fakultete, Univerze v Mariboru in na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Leta 2005 je prejel Zlati znak Univerze v Mariboru, leta 2009 pa Betettovo nagrado, najvišje strokovno priznanje Društva glasbenih umetnikov Slovenije.

Diplomiral je na Akademiji za glasbo v Ljubljani. S štipendijo francoske vlade je bil tri leta slušatelj podiplomske specializacije v Parizu in diplomiral na Ecole Normale de Musique de Paris. Podiplomsko se je izpopolnjeval na Univerzi U. S. C. v ZDA. Med študijem je dobil vrsto prvih nagrad na republiških in zveznih tekmovanjih ter prvo mesto na Tekmovanju glasbenih umetnikov Jugoslavije. Že kot študent je bil član orkestra Slovenske filharmonije nato pa solo flavtist simfonikov RTV Slovenije.

Snemal je za radio in televizijo, solistično sodeloval na mnogih zgoščenkah za domače in tuje založbe (Mute records, Sound circle…). Izdal je pet samostojnih zgoščenk: Slovenski solisti (Helidon), 20th Century Flute Music, Contemporary, Ekspanzija (ZKP RTV Slovenija) in Catch the rain – avtor glasbe in izvajalec (Klopotec). Predstavil je številne prve izvedbe slovenskih glasbenih del. Za umetniško dejavnost prejema odlične ocene strokovne kritike.

Večinoma se ukvarja s klasično glasbo, občasno pa kot skladatelj in vokalist zaide tudi v druge zvrsti. Omenimo naj njegovo markantno pojavnost na zgoščenkah Kapital in Wir sind das Volk – Laibach,  ter sodelovanje v Techno operi (Germany), ki je bila predstavljena v Cannesu. Je tudi avtor glasbe za več dokumentarnih in igranih filmov (Tržaške prikazni, Trepetlika, Futura-revizija …)

Jakša Zlatar se je rodil v Šibeniku (Hrvaška). V razredu prof. Ladislava Šabana na Glasbeni akademiji v Zagrebu je leta 1971 diplomiral iz klavirja in leta 1973 tam tudi magistriral. Na Filozofski fakulteti v Zagrebu pa je leta 1972 končal študij psihologije in sociologije.

Izpopolnjeval se je na Konservatoriju sv. Cecilije v Rimu ter na seminarjih v Ohridu (Aldo Ciccolini), Weimarju (Guido Agosti) in Taormini (Nikita Magaloff). Koncertiral je kot solist ter z orkestrom in komornimi sestavi, snemal je za radio in televizijo. Od leta 1981 je profesor na Glasbeni akademiji v Zagrebu – od 1995 tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani – za predmete klavir, specialna didaktika klavirja in zgodovina klavirske literature.

Poleg tega, da je dejaven koncertni pianist, ima seminarje iz pouka klavirja in je član žirij na mednarodnih klavirskih tekmovanjih. Je avtor knjige Metodika klavira (1982) in Uvod u klavirsku interpretaciju (prva izdaja, 1989, izdaja v angleščini, 1997, izdaja v slovenščini, 2008) in pisec niza oddaj o zgodovini pianizma za hrvaški radio in televizijo ter tekstov v glasbenih revijah. Bil je tudi glavni tajnik in eden od ustanoviteljev društva klavirskih pedagogov EPTA-Hrvaška ter umetniški vodja “Hrvaške glasbene scene mladih”.

Program: François Couperin, Robert Schumann, Nello Milotti, Aldo Kumar, Astor Piazzola, Jacques Ibert

Zaradi hude poškodbe v Godalnem kvartetu Tartini je prišlo do zamenjave v programu. Nastopila bosta flavtist Cveto Kobal in pianist Jakša Zlatar.

Cena vstopnice:
Posamezna vstopnica: 13 €
Znižana vstopnica: 9 €
(za dijake, študente in upokojence)

Brezplačna vstopnica: brezposelni (ob predložitvi veljavnega potrdila o brezposelnosti)

E: pr@kulturnidom-ng.si