4. 3. / Sobota / 20:15

FABELMANOVI (2022)

Mala dvorana
Filmska sezona 2022/23

Fabelmanovi (The Fabelmans, ZDA, 2022, 153 min.)

Film Fabelmanovi je zelo oseben kinematografski spomin na okoliščine in družino, ki so oblikovale Spielbergovo življenje in kariero. Spremljamo univerzalno zgodbo o odraščanju samosvojega mladeniča, ki uresničuje svoje sanje, raziskuje in spoznava ljubezen, svoje umetniške ambicije, žrtvovanje in odkriva pretresljive družinske skrivnosti in raziskuje, kako nam lahko moč filma pomaga spoznati resnico o drugih in nas samih. 7 nominacij za oskarja!

Režija: Steven Spielberg
Scenarij: Steven Spielberg in Tony Kushner
Fotografija: Janusz Kaminski
Produkcija: Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg, Tony Kushner
Igrajo: Gabriel LaBelle, Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Jeannie Berlin, Julia Butters, Robin Bartlett, Keeley Karsten, Judd Hirsch
Festivali, nagrade: Zlati globus za najboljši film – dramo in režijo; sedem nominacij za oskarja, med drugim za film, režijo in glavno igralko
Distribucija: Blitz Film & Video Distribution
Žanr: drama

Sammy Fabelman, ki odrašča v Arizoni po drugi svetovni vojni, je predan filmskemu ustvarjanju. Njegovo strast vzpodbuja in podpira njegova umetniška mati Mitzi, medtem ko oče, uspešni znanstvenik, sicer podpira njegovo delo, vendar nanj gleda kot na neresen hobi. Skozi leta Sammy dokumentira dogodivščine svoje družine pa tudi režira svoje vse bolj dovršene amaterske filmske produkcije, v katerih igrajo njegove sestre in prijatelji. Pri svojih 16 letih je Sammy hkrati glavni opazovalec in arhivar njegove družinske zgodbe, a ko se z družino preseli na zahod Amerike, Sammy odkrije srce parajočo resnico o svoji materi, ki bo na novo opredelila njun odnos in spremenila njegovo prihodnost in prihodnost celotne družine.

Komentar

“Na ravni same zgodbe od Fabelmanovih ne moremo pričakovati nič posebne izvirnosti. Njihov čar se skriva v treh stvareh: v izjemni kinematografski čutnosti, v izjemnem občutku za zgodovinske podrobnosti in v skromnosti. Barve, kostumografija in kadri nas ob pomoči spontano vzniklih detajlov popeljejo naravnost v petdeseta. Spielbergu se uspe ogniti nostalgiji in prav s tem, da nam tisti čas prikaže kot običajnega, pri tem pa poudarja drobne namige, vzpostavi igro podobnosti in razlik, ki pritegnejo pozornost in povedo nekaj pomenljivega o ameriški civilizaciji.”
Urban Tarman, Radio Ars

Redna: 5 €
Znižana*: 4 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.