1. 4. / Sobota / 20:15

BABILON (2022)

Mala dvorana
Filmska sezona 2022/23

Babilon (Babylon, ZDA, 2022, 189 min.)

Režiser in scenarist Damien Chazelle postavlja dramo Babilon v Los Angeles v dvajseta leta prejšnjega stoletja. Zgodba o prevelikih ambicijah in nezaslišanem presežku sledi vzponu in padcu številnih likov v obdobju nebrzdane dekadence in razuzdanosti v zgodnjem Hollywoodu. 3 nominacije za nagrado oskarja.

Režija: Damien Chazelle
Scenarij: Damien Chazelle
Glasba: Justin Hurwitz
Igrajo: Brad Pitt, Margot Robbie, Diego Calva, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, P.J. Byrne, Lukas Haas, Olivia Hamilton, Tobey Maguire, Max Minghella, Rory Scovel, Katherine Waterston, Flea, Jeff Garlin, Eric Roberts, Ethan Suplee, Samara Weaving, Olivia Wilde
Festivali, nagrade: zlati globus za najboljšo filmsko glasbo, 3 nominacije za oskarja
Distribucija: Karantanija Cinemas
Žanr: komična drama

Babilon popisuje približno desetletno poglavje v zgodovini Hollywooda, obdobje, v katerem je razmah zvočnega filma v celoti preobrazil industrijo. Piše se leto 1926; Chazelle nam predstavi štiri like, katerih usode se bodo srečevale in prepletale naslednje desetletje. Na samem vrhu hollywoodske prehranske verige ždi zvezda nemega filma Jack Conrad. V diametralno nasprotnem položaju sta “deček za vse” Manuel Torres in “it dekle” Nellie LaRoy: premoreta samo ambicije in sanje o filmski karieri, ne pa tudi pravega načrta, kako bosta do nje prilezla. Na koncu je tu še džezovski trobentač Sidney Palmer, ki mora svojo glasbeno kariero manevrirati skozi labirint sistemskega rasizma.
Njihove poti se prekrižajo na dekadentni, orgiastični zabavi, ki jo v svoji palači na griču priredi filmski mogotec Don Wallach. Šampanjec teče v potokih, po kotih je nagrmaden kokain, telesa se zvirajo in gnetejo v različnih stadijih golote in bakanalij pretirano ne zmoti niti smrt starlete, ki je v zadnji sobi (in v družbi filmskega veljaka) vzela prevelik odmerek.

Redna: 5 €
Znižana*: 4 €
*otroci, dijaki in študentje

Vstopnice lahko kupite na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica ali preko spletne prodaje.