Kulturni dom Nova Gorica, Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica

T: + 386 5 335 40 10

Group 10708
3. 7. 2025 / Četrtek / 21.00

ANSAMBEL SAKSOFONOV Akademije za glasbo UL

Velika dvorana
3. 7. 2025 / Četrtek / 21.00

ANSAMBEL SAKSOFONOV Akademije za glasbo UL

Velika dvorana

Ansambel saksofonov Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani

Miha Rogina, dirigent

 

SPORED
Adam Gorb (1958—): Burlesque
Claude Debussy (1862—1918): L’isle joyeuse
Barbara Thompson (1944—2022): Perpetual Motion suite
Jean-Denis Michat (1971—): Psychose
Gustav Holst (1874—1934): Planeti

 


 

Ansambel saksofonov Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod vodstvom Mihe Rogina deluje od leta 2010. V tradicionalni obliki ga sestavljajo trije sopranski, trije altovski, trije tenorski, dva baritonska in en basovski saksofon. Nekatere skladbe zahtevajo dodatne instrumentalne različke, kot sopranino in kontrabas saksofon.

Zvočna prilagodljivost jim omogoča, da posegajo tako po originalnih delih kot transkripcijah. Lahko se približajo zvoku orgel ali klavirja, pa tudi simfoničnega orkestra ali big banda. Izkoriščajo vse tehnične zmožnosti saksofona, od alikvotnega registra do četrttonskih intervalov, multifonov in drugih sodobnih tehnik, torej raven poustvarjanja, ki po zahtevnosti predstavlja pošten zalogaj tudi solističnemu koncertiranju.

Njihov repertoar obsega zvrsti od baroka do sodobne glasbe, kot tudi popularno glasbo in jazz. Sodelujejo z drugimi oddelki UL AG, kot sta oddelek za dirigiranje in oddelek za kompozicijo. S Tolkalnim studiom Akademije za glasbo so izvedli Posvetitev pomladi I. Stravinskega, kot tudi dela D. Mucka, R. Campa in L. Beria. Nastopili so na festivalih Emona in AS Bled. Japonska skladateljica Masa Matsuura jim je posvetila dve skladbi, Toya in Cytokinesis 2, ki so ju praizvedli maja 2017, leta 2019 pa so skladbe posebej za omenjeni ansambel napisali skladatelj Matej Bonin (Eppur si muove II) in japonska skladateljica Emi Maeda (Earth pulsation continues).

 

Predstavljen kot ‘Najboljši saksofonist današnje mlajše generacije’ v reviji The Sax, Miha Rogina slovi po inovativnih interpretacijah glasbenih del. Je dobitnik 1. nagrade na 10 mednarodnih tekmovanjih. Sodeloval je z mnogimi vodilnimi glasbeniki kot Pierre Boulez in Fabio Luisi ter nastopil na velikih mednarodnih koncertnih odrih širom Evrope, Azije, Amerike in Afrike kot dunajska Musikverein, pariška Salle Pleyel, Großes Festspielhaus v Salzburgu in japonska Izumi Hall. Študij saksofona je začel v Ljubljani pri prof. Matjažu Drevenšku, nadaljeval pa v Franciji pri prof. Jean-Yves Fourmeauju, prof. Vincent Davidu in na prestižnem CNSM de Paris pri prof. Claude Delangleu, kjer je diplomiral z najvišjimi odlikami. Izpopolnjeval se je na sloviti Eastman School of Music v ZDA. Leta 2015 je z odliko zaključil študij orkestrskega dirigiranja na Universität für Musik und Darstellende Kunst na Dunaju, kjer je študiral pri Johannesu Wildnerju, Bertrandu Debillyju in U. Lajovicu, leta 2019 pa še študij zborovskega dirigiranja pri prof. Thomasu Langu na isti inštituciji. Kot solist je nastopil s številnimi orkestri kot so Dunajski simfoniki, Tajska filharmonija, Hofferska filharmonija, simfonični orkestri Bruges, Saint Maur in Paris Laureates, kot tudi Slovenska filharmonija in simfonični orkester RTV Slovenija. Kot aktivni komorni glasbenik redno sodeluje s koncertno pianistko Sae Lee, s katero nastopata po svetu kot Duo Kalypso.Miha Rogina je profesor za saksofon na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. Od leta 2013 je gostujoči profesor na univerzi Senzoku Gakuen v Tokiu, od leta 2017 pa kot gostujoči profesor predava tudi na Osaka College of Music (Japonska) in Sibelius Akademiji v Helsinkih. Mojstrske tečaje vodi na univerzah po Japonski, Veliki Britaniji, Latviji, Poljski, Finski, Nemčiji in Avstriji ter deluje kot član žirij domačih in mednarodnih tekmovanj. Kot dirigent je vodil več orkestrov, med njimi so orkester in zbor Slovenske filharmonije, Simfonični orkester RTV Slovenija, Simfonični orkester SNG Ljubljana, orkester Slovaške filharmonije, Komorni ansambel pariškega konservatorija in Pihalni orkester Akademije za glasbo. Je član dunajskega zbora Wiener Singverein, s katerim je sodeloval pod vodstvom velikih dirigentov, kot so Riccardo Muti, Mariss Jansons, Daniel Barenboim idr.

Kontakt in informacije

 

Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov

 

T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si

 

Vstop prost.

Projekt omogočajo

Medijska sponzorja

Mogoče vas zanima tudi …

Skoči do vsebine