Razstavna sezona 2025/2026
Razstava Premene fotografa Andreja Perka predstavlja izbor črno-belih fotografij, nastalih v zadnjem petletnem obdobju. Avtor skozi podobe umetnega jezera Vogršček raziskuje nenehne spremembe krajine, ki jih povzročata ciklično polnjenje in praznjenje tega vodnega zajetja. Nastala dela presegajo dokumentarni zapis prostora ter odpirajo vprašanja o minljivosti, preobrazbi in človekovem odnosu do okolja.
Vabljeni na javno vodstvo po razstavi, na katerem bo avtor obiskovalcem podrobneje predstavil nastanek serije, svoj ustvarjalni proces in izhodišča, ki so ga vodila pri oblikovanju tega večplastnega fotografskega cikla, ter razkril ozadja posameznih del in svoj osebni odnos do upodobljene krajine.
Mestna galerija Nova Gorica
Trg E. Kardelja 5
5000 Nova Gorica
Urnik v času razstave
Ponedeljek – petek: 9.00 – 13.00 in 15.00 – 19.00
Sobota: 9.00 – 12.00
Ob nedeljah in praznikih zaprto.
Informacije in kontakt
T: 05 335 40 18
E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si
LumiGO je poletna šola fotografije za otroke in mladostnike, ki skozi mentorsko delo in ustvarjalni proces spodbuja razvoj ustvarjalnosti, kritičnega mišljenja ter odgovorne rabe digitalnih medijev.
Program povezuje praktično fotografsko delo z osnovami vizualnega pripovedovanja ter odpira razmislek o digitalni identiteti, družbenih omrežjih in vplivu podob na naše dojemanje sveta.
Program bodo vodili izkušeni fotografi in pedagogi Marjan Krebelj, Maša Lancner in Davide Degano iz Italije. Poletno šolo organizirata Mestna galerija Nova Gorica in zavod iManaLAB.
Štiridnevna poletna šola se bo zaključila z razstavo del udeležencev v Mestni galeriji Nova Gorica.
Mestna galerija Nova Gorica
Trg E. Kardelja 5
5000 Nova Gorica
Urnik v času razstave
Ponedeljek – petek: 9.00 – 13.00 in 15.00 – 19.00
Sobota: 9.00 – 12.00
Ob nedeljah in praznikih zaprto.
Informacije in kontakt
T: 05 335 40 18
E: mestnagalerija@kulturnidom-ng.si
Craig Taborn, klavir
Mette Rasmussen, saksofon
Vsebina v pripravi…
VSTOP PROST!
Kontakt in informaci
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
Projekt omogočajo
Medijska sponzorja
Mogoče vas zanima tudi …
ALL TOGETHER NOW | Zaključni koncert udeležencev in mentorjev poletne šole saksofona SAXGO26
Poletno šolo saksofona tradicionalno sklenemo z zaključnim koncertom udeležencev delavnic klasičnega in jazz saksofona, s čimer ponujamo mladim saksofonistom in saksofonistkam možnost nastopa na koncertnem odru. Za marsikaterega udeleženca je to tudi prva izkušnja koncertiranja na festivalskem prizorišču, kar je v današnjih časih izrednega pomena in neprecenljive vrednosti.
Pod budnim nadzorom in vodenjem mentorjev delavnic in mojstrskih tečajev se udeleženci tekom poletne šole saksofona pripravljajo na skupen nastop, zelo pogosto takrat tudi stkejo edinstvene osebne vezi, ki se nadaljujejo in poglabljajo od nižjih glasbenih šol prek konservatorija za glasbo vse do akademskih voda.
Pričujoči koncert, ki se iz leta v leto spreminja zaradi zvenečih imen sodelujočih mentorjev in programskega izbora, vključuje tudi skladbo priznanega slovenskega skladatelja Leona Firšta, napisano prav za naše srečanje. Skladba, ki je nastala v želji po prepletanju klasičnega in jazz saksofona, je hkrati tudi uradna himna SAXGO.
Kontakt in informacije
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
VSTOP PROST.
Projekt omogočajo
Medijska sponzorja
Mogoče vas zanima tudi …
ALL TOGETHER NOW SAXGO24
Domen Koren (Slovenija), saksofon
Kalle Oittinen (Finska), saksofon
Kenta Saito (Japonska), saksofon
Sae Lee (Japonska/Slovenija), klavir
Drugi klasični koncert SAXGO26 festivala bodo kot tradicija veleva oblikovali mentorji delavnice klasičnega saksofona letošnje Poletne šole saksofona. Ob spremljavi nepogrešljive in nenadomestljive pianistke Sae Lee se bodo predstavili trije pedagogi in koncertanti, ki so svojo kariero med drugim tlakovali tudi z visokimi uvrstitvami na Mednarodnem tekmovanju saksofonistov SAXGO v Novi Gorici. Slovenski saksofonist Domen Koren je leta 2016 in 2022 tu osvojil 3. mesto, drugo mesto pa sta osvojila finski saksofonist Kalle Oittinen leta 2016 in japonski saksofonist Kenta Saito pa leta 2018.
Saksofonist Domen Koren je svojo glasbeno pot začel pod mentorstvom prof. Betke Bizjak Kotnik, jo nadaljeval na KGBL pri prof. Levu Pupisu ter z odliko magistriral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Matjaža Drevenška. Študij je zaključil s specializacijo pri prof. Vincentu Davidu v Bruslju, izpopolnjeval pa se je tudi na Sibelius akademiji pri prof. Joonatanu Rautioli ter na konservatorijih v Španiji pri prof. Antoniu Felipeju Belijarju in prof. Marianu Garcíi. Domen se uveljavlja kot solist z različnimi simfoničnimi orkestri, njegove bogate orkestrske izkušnje pa potrjuje redno sodelovanje z Berlinskimi filharmoniki in vsemi slovenskimi profesionalnimi orkestri. V času študija je bil član elitnih mednarodnih mladinskih orkestrov, kot so Gustav Mahler Jugendorchester, European Union Youth Orchestra in Schleswig-Holstein Festival Orchestra. Domen je prejemnik Prešernove nagrade AG in večkratni prvonagrajenec številnih državnih in mednarodnih tekmovanj. Aktivno deluje v Ljubljanskem kvartetu saksofonov ter kot mentor in dirigent mladinskih saksofonskih orkestrov SOS in ADA. Predstavlja se na svetovnih kongresih saksofonistov in sodeluje z najvidnejšimi domačimi festivali ter kot član žirij na tekmovanjih. Skladatelji mu redno posvečajo svoja nova dela. Svoje pedagoško poslanstvo uresničuje na GŠ KGBL in GŠ Franca Šturma ter na mojstrskih tečajih doma in v tujini. Ustvarjalno deluje kot samozaposlen v kulturi in je nekdanji štipendist Ministrstva za kulturo RS.
Kalle Oittinen (1988) je vodilni finski klasični saksofonist. Trenutno dela kot predavatelj saksofona na konservatoriju v Tampereju in poučuje saksofon, pedagogiko saksofona ter komorno glasbo na Univerzi uporabnih znanosti v Tampereju in Akademiji Sibelius, kjer je leta 2024 izkušnje nabiral že v vlogi suplenta saksofona. Kot gostujočega učitelja in pedagoga ga pogosto vabijo doma in v tujini. Oittinen je izkušen pedagog, ki je delal na vseh stopnjah izobraževanja, od začetnikov do mojstrov, in pri svojem poučevanju poudarja celosten pristop. Je vsestranski glasbenik in odprtega duha, čigar projekti segajo od tradicionalnih klasičnih saksofonskih skupin do jazz bandov in gledališča. Je član kvarteta saksofonov Aava, ansambla za sodobno glasbo TampereRaw in dua s pianistoma Hanno-Leeno Savolainen in Tuomasom Turriago. Pogosto sodeluje s simfoničnimi orkestri in vojaškimi godbami ter prireja recitale, katerih programi segajo od priredb baročne/romantične dobe do sodobne glasbe, ne da bi pri tem pozabil na tradicionalni klasični saksofonski repertoar. Tesno sodeluje s finskimi skladatelji, poleg številnih krstnih izvedb je sodeloval tudi pri pripravi novega pedagoškega gradiva. Kot solist je med drugimi nastopal tudi s Simfoničnim orkestrom Akademije Sibelius, Gardskim orkestrom in Saimaa Sinfonietta. Oittinen je snemal za založbo Alba Records, njegov najnovejši album »Two-Part Invention« pa je izšel januarja 2026. Prejel je 2. nagrado na 8. Mednarodnem tekmovanju saksofonistov v Novi Gorici SAXGO ter nagrado Josefa Kaartinena in štipendijo finskega združenja saksofonistov kot priznanje za delo saksofonizma na Finskem. Prejel je tudi nepovratna sredstva za podporo svoji umetniški karieri od Finske kulturne fundacije, Centra za promocijo umetnosti Finska ter fundacije Jenny in Antti Wihuri.
Kenta Saito (1992) je japonski saksofonist, dobitnik prve nagrade in nagrade za najboljše novo delo na 7. mednarodnem tekmovanju Adolphe Sax, s čimer je postal drugi japonski lavreat po Hiroshiju Hari (2002), ki je prejel to priznanje. Veliko nastopa kot solist in komorni glasbenik, nastopa z vodilnimi orkestri in pihalnimi ansambli po vsej Japonski, vključno s Sendai Philharmonic orkestrom in Gunma Simfoničnim orkestrom. Njegovo umetniško delo obsega solistični repertoar, komorno glasbo in sodobna dela ter vključuje dejavnosti s saksofonskim kvintetom FIVE by FIVE. Nastopa tudi kot koncertni mojster Blitz Philharmonic Winds, s katerimi raziskuje nove izrazne možnosti za saksofon. Saito je diplomiral z odliko na Glasbeni šoli Senzoku Gakuen in zaključil podiplomski študij na Tokijski univerzi za umetnost. Med prejetimi nagradami in priznanji so nagrade na tekmovanju japonskih pihal in tolkal in na festivalu nove glasbe Daisen City Omagari, nagrada Kawasaki City Azalea Excellence Award. Osvojil je tudi drugo mesto na Mednarodnem tekmovanju saksofonistov Nova Gorica SAXGO. Nastopil je v pomembnih japonskih oddajah, vključno s TV Asahi, NHK-FM in BS8K, svoj prvenec GAISEN pa je izdal pri založbi CAFUA Records. Redno ga vabijo na mojstrske tečaje v priznane institucije v Evropi, Severni Ameriki in Aziji, vključno z Univerzo za glasbo in uprizoritvene umetnosti na Dunaju, Univerzo v Denverju (Kolorado, ZDA) in Univerzo Northwestern. Trenutno predava na glasbeni fakulteti Senzoku Gakuen in umetniški specializirani šoli Aoba.
Sae Lee je po študiju na Šoli za glasbo Toho Gakuen v Tokiu z odliko diplomirala iz klavirja in komorne glasbe na Pariškem konservatoriju pri Michelu Beroffu in Ericu Le Sageu. Je prvonagrajenka več tekmovanj, med njimi mednarodnih klavirskih tekmovanj Città di Padova in Albert Roussel ter tekmovanj komorne glasbe Fnapec, Carlo Soliva in Cidade de Alcobaça. Nastopila je na priznanem pariškem festivalu Piano à Enghien, na mednarodni konferenci Nevada-Semipalatinsk pod pokroviteljstvom kazahstanske vlade in UNESCA ter v televizijskem programu japonske nacionalne televizije NHK Classic Club. Kot solistka je koncertirala s Sofijsko in Plevensko filharmonijo, Filharmoničnim orkestrom Kansai, in Orkestrom Slovenske filharmonije, s katerim je izvedla Simfonijo Turangalîla O. Messiaena. Umetniško sodeluje z baletnimi plesalci svetovnega slovesa, kot so Aurélie Dupont (direktorica Baleta Pariške nacionalne opere) in Kevin O’Hare (direktor londonskega Kraljevega baleta). Zaposlena je na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. “Sae Lee je ena najbolj iskanih kolaborativnih pianistk svoje generacije. Njena sposobnost subtilne interakcije z glasbeniki, izjemno obvladovanje instrumenta in vrhunski umetniški nivo začarata občinstvo” (časopis Mainichi).
Kontakt in informacije
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
Vstop prost.
Projekt omogočajo
Medijska sponzorja
Mogoče vas zanima tudi …
Salvatore Alessandro Miceli (I), saksofon
Vid Verdinek (SI), saksofon
Lian Pucihar (SI), klavir
Prvi koncert klasičnega dela festivala SAXGO26 letos pripada dvema udeležencema jubilejne 10. edicije Mednarodnega tekmovanja saksofonistov SAXGO25, ki je v naši hiši potekalo med 24. in 28. novembrom 2025. Najvišje ocenjeni italijanski tekmovalec Salvatore Micceli in najvišje ocenjeni slovenski tekmovalec Vid Verdinek se bosta ob spremstvu slovenskega talentiranega pianista Liana Puciharja predstavila s samostojnim recitalom.
SALVATORE ALESSANDRO MICELI (Italija), saksofon
Salvatore Alessandro Miceli (2000, Palermo) je študiral saksofon v razredu M. Frederica Albe na Istituto Superiore di Studi Musicali “V. Bellini” v Caltanissetti, kjer je pridobil akademsko diplomo prve in druge stopnje z oceno 110 od 110 z odliko in pohvalo. Študij je nato nadaljeval najprej v Franciji na PESMD v Bordeauxu v razredu M. Marie Bernadette Charrier, kjer je prejel naziv »Diplòme National Superiéur Professionnel de Musicien (DNSPM) iz klasičnega in sodobnega saksofona« s pohvalo, nato pa še v Belgiji na Conservatoire Royal de Bruxelles v razredu M. Vincenta Davida. Trenutno obiskuje magistrski program klasičnega saksofona na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP) v razredu M. Nicolasa Arsenjieviča. Sodeloval je na mojstrskih tečajih pri velikih imenih iz sveta saksofonizma. Je prejemnik nagrad na več mednarodnih tekmovanjih, med drugim: Andorra Sax Fest 2024, Concours International de Meylan 2024, tekmovanje Accordi Musicali Academy Saxophone and Clarinet 2024, AEOLUS Blaserwettbewerb 2022, Concorso Roma Tre Orchestra 2021, mednarodno tekmovanje “Adolphe Sax” 2019 in mednarodno tekmovanje “Gianluca Campochiaro” 2018 v sekciji komorne glasbe, med drugim. Nastopal je na koncertih kot solist z orkestrom, v duu s klavirjem, v orkestru in v različnih komornih skupinah tako v Italiji kot številnih drugih krajih po Evropi.
VID VERDINEK (Slovenija), saksofon
Vid Verdinek je svojo glasbeno pot začel v glasbeni šoli Melodija Muta v razredu Vojka Trnjeka. Med šolanjem se je udeležil dveh državnih in treh mednarodnih tekmovanj v solo in komorni kategoriji, kjer je prejel eno 1. nagrado, tri zlata priznanja in eno 3. nagrado. Med letoma 2017 in 2024 je bil aktiven član Slovenskega saksofonskega orkestra (SOS), ki je med drugim nastopil na Svetovnem kongresu saksofonistov v Zagrebu na Hrvaškem ter na Konservatoriju v Parizu v počastitev življenjskega dela saksofonista Daniela Deffayeta. Leta 2020 je nadaljeval izobraževanje na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani v razredu prof. Leva Pupisa. Med študijem na konservatoriju se je udeležil dveh državnih in štirih mednarodnih tekmovanj, kjer je prejel šest zlatih priznanj, eno drugo in eno prvo nagrado. Bil je član saksofonskega kvarteta »Novus«, ki je imel različne koncerte v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem. Od septembra 2024 nadaljuje študij na MUK (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Dunaj) pri prof. Michaelu Krennu. Pod njegovim mentorstvom je osvojil prvo nagrado na državnem tekmovanju mladih glasbenikov TEMSIG 2025, istega leta je bil tudi najvišje ocenjeni slovenski saksofonist na 10. Mednarodnem tekmovanju saksofonistov SAXGO v Novi Gorici. Od leta 2024 je Vid tudi prejemnik štipendije Ministrstva za kulturo Republike Slovenije.
LIAN PUCIHAR (Slovenija), klavir
Lian Pucihar (2005) je pričel z igranjem violine pri treh letih, nato pa je s šestimi leti začel obiskovati pouk klavirja pri Ilonki Pucihar na Glasbeni šoli Vrhnika. Kmalu zatem je nadaljeval pouk pri Kaji Stražar. Poleg klavirja je nekaj let obiskoval tudi pouk saksofona pri Zali Kejžar. Po končanem Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri profesorju Siavushu Gadjievu študij nadaljuje na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Tatjani Ognjanovič. Dodatno se je izobraževal tudi pri drugih priznanih profesorjih, kot so Markus Schirmer, Anna Malikova, Alexander Gadjiev, Jasminka Stančul, Simon Trpčeski in Tadej Horvat. V sezoni 2023/2024 je izvedel recital v Slovenski filharmoniji v sklopu Glasbene mladine Ljubljanske. Leta 2024 je bil sprejet na poletno šolo BISMA Academy na Poljskem, kjer se je dodatno izobraževal pod mentorstvom Dmitrija Alexeeva, Ilije Maximova in Rafaela Lipsteina. Prejel je nagrade na številnih tekmovanjih, med drugim: 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju Tartini v Piranu 2022, naziv absolutnega zmagovalca na mednarodnem tekmovanju v Malborghettu 2023, 2. nagrado na mednarodnem tekmovanju v Trevisu 2023 s komorno skupino, 3. nagrado na TEMSIG-u 2025, na Bela Bartok tekmovanju v Gradcu in na tekmovanju Young virtuoso Zagreb. Leta 2026 pa je s klavirskim duom dosegel 1. nagrado na tekmovanju TEMSIG.
Kontakt in informacije
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
Vstop prost.
Projekt omogočajo
Medijska sponzorja
Mogoče vas zanima tudi …
Baptiste Herbin Trio Django!
Baptiste Herbin, saksofon
Sylvain Romano, kontrabas
Matthieu Chazarenc, bobni
V evropskem kontekstu je eno ime, ki vzbuja občudovanje pri publiki in veliko spoštovanje pri glasbenikih, to je Baptiste Herbin. Njegova ekstremna predanost alt saksofonu se sliši in odmeva po svetovnih odrih, saj je tehnično in muzikalno eden najnaprednejših evropskih saksofonistov. Je dobitnik nagrade Django Reinhardt, ki jo podeljuje francoska jazz akademija, francoskemu proizvajalcu saksofonov Selmer pa je pomagal pri razvoju novega modela “Supreme”. Izhajajoč iz bebop tradicije Charlieja Parkerja, ohranja lahkotnost v virtuozizmu, fraziranje in projekcijo zvoka, ki pritiče samo velikanom.
Na festivalu SAXGO se bo predstavil v trio formaciji Django, ki je skupaj posnela istoimenski album posvečen Djangu Reinhardtu. Pod produkcijo albuma se je podpisal Daniel Yvinec, skladatelj, producent in multiinstrumentalist, ki je delo na albumu pospremil tudi v besedi:
“Produkcija tega albuma je ‘tekla’ izredno lepo. Zamislili smo si nešteto načinov, kako priklicati Djanga Reinhardta, skozi njegovo obdobje, njegove skladbe, njegove solacije in to skozi oči tistih, ki so se mu poklonili. Vsaka ideja in predlog, ki smo ga ponudili Baptistu Herbinu, je naletel na navdušujoče in spodbudne odzive, kot da bi se jezik briljantnega ciganskega jazzista postopoma zlival z njegovo naravo, čustvi in živahnostjo. Nato pa je bilo na glasbi, da si poišče svoje mesto.
Med dvema intenzivnima snemalnima dnevoma smo posneli približno petnajst skladb in si vzeli čas, da smo vsako različico podrobno raziskali, včasih smo skladbo posneli celo šest- ali sedemkrat. Z vsakim novim poskusom smo zvok izpopolnili, prepustili smo se mu, nikoli ga nismo silili, da postane nekaj ali nekdo… Prostor in konture so bile definirane – bliski sijaja so bili poudarjeni s kontrastnimi tišinami.
Album »Django!« združuje tri izjemne umetnike. Nikoli niso egocentrični, s predanostjo in zavidljivo predajo zagotavljajo, da je celota večja od vsote svojih delov. Globok zvok kontrabasa Sylvaina Romanova in njegova harmonična jasnost naravno poudarita bistveno. Skupaj z Andréjem Ceccarellijem ustvarita edinstven podpis s frenetično energijo in predvsem ogromnim srcem sta v celoti predana glasbi.
V enostavni preprostosti tako triu nič ne manjka, vse se zdi kristalno jasno. In prav tam se Baptiste Herbin razkrije z izjemno globino. Njegova neprekosljiva virtuoznost se umakne izrazu osvobojenemu vsakršne umetnosti, ki kot neobdelan diamant razkriva bistvo glasbe.
Tako z občudovanjem ponovno odkrijemo Djangovo delo v novi, pristni, skupinski in nenehno spodbudni inkarnaciji. Pod njegovim vodstvom je Baptiste Herbin sam postal mojster, ki se je dvignil do višin navdiha, kjer so se napajali največji glasbeniki. Django! razkriva umetnika na vrhuncu moči in slavi rojstvo izjemnega tria.”
Kontakt in informacije
Barbara Poša Belingar
Odnosi z javnostmi, organizacija in
koordinacija kulturnih programov
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si
Vstop prost.