2019

BARBARA BORČIĆ: Samoorganiziranje v umetnosti ali Kjer se srečata umetniška in teoretska praksa, predavanje

Mestna galerija Nova Gorica

Soocanja www

Alternativne pobude in delovanje v polju umetnosti se v določenih družbenih trenutkih zgostijo in imajo večjo prezenco in učinek. Danes so v primerjavi z »alternativno sceno osemdesetih«, alternativne lahko paralelne dejavnosti in programi zunaj nacionalnih institucij ali pa premišljeno in konsistentno (so)delovanje v okviru javnih in nevladnih organizacij, vendar (vsaj relativno) neodvisno in avtonomno. V predavanju bo Barbara borčić podala nekaj osnovnih strukturnih značilnosti, kot so povezava različnih protagonistov in disciplin v širši model, »razširjeno polje umetnosti« v prepletu med umetniškimi praksami, novimi tehnologijami in diskurzivnimi praksami, ki se dogajajo na presečišču umetnost – teorija – politika. Na podlagi teh bo mapirala primere samorganizirane združbe akterjev (npr. ljubljanska alternativna scena v osemdesetih, Kabinet (2005-2010), BOKS (2009-2010), Cirkulacija 2 (od 2007), OFFTIR (2013-2017), PlatformaSCCA (2000-2005), Tribuna (2009-2015), ŠUM (od 2013), ki vzpostavijo svojo organizacijsko strukturo, krog sodelavcev, lasten medij in avtonomen prostor, ki postane vozlišče združevanja, sodelovanja in eksperimentiranja.

Predavanje iz cikla Soočanja s sodobno vizualno umetnostjo je nastalo kot stalno sodelovanje med Mestno galerijo Nova Gorica in SCCA-Ljubljana.